Скажені собаки бувають різні. Найнебезпечнішим видом посеред них є песиголовці, або по заморському песократи. Вид цей страшний тим, що хоть якось закорінившись так покращує життя всьюму сущому,що скоро в регіоні залишаються в доброму гуморі лише ординарні бродячі пси, які вслід за своїми призвідцями аж скаженіють від того , що всьо в них так ровно.
Отож кожному звичайному чухонцю, у якого, як відомо, хата завжди скраю, а край той до того ж не десь там, а в Новій країні ПР, де найостанніший песиголовець тепер вже проїжджає як голубокровний хазяїн, не завадить знати з чого ж трапляється той сказ.
Сказ, як особливо небезпечне гостре вірусне захворювання, характеризується враженням центральної нервової системи і летальним кінцем. Передається через укус зі слиною хворої тварини або просто під час обслинювання за наявності ушкоджень шкіри.
Інактивація вірусу сказу в 5% розчині формаліну настає протягом 5хв., в 1% розчині калію перманганату – за 20хв., в 5% розчині соляної кислоти –за 10хв., в 10% розчині йоду вірус гине за 10хв.
Лужні розчини руйнують оболонку вірусу сказу, тому промивання рани покусаного слабим розчином лугу або мильним розчином сприяє інактивації вірусу.
У той же час низькі температури консервують вірус.
Тварина зазвичай заражається внаслідок укусу хворої тварини і після тривалого інкубаційного періоду занедужує. Прицьому хвороба найчастіше проявляється у формі буйного сказу, коли недужа тварина в припадку люті кусає всіх, хто тапляється на її шляху. У слині хворих тварин вірус сказу присутній у високій концентрації і легко передається з укусами.
У людей звичайно буває паралітична форма хвороби не пов’язана з агресивністю і перебігає як тупикова інфекція.
Тривалість інкубаційного періоду певною мірою залежить від локалізації укусу (короткий при укусах в обличчя, голову,більш довгий при укусах ніг та стопи) і найчастіше триває від 10 до 30-40 днів, рідше – до 1 року і більше.
Перші ознаки хвороби виявляються майже завжди в місці укусу. Хворі починають відчувати свербіж, тягнучі і ниючі невралгічні болі за ходом нервових шляхів, найближчих до місця укусу. Відзначається субфебрильне підвищення температури , симптомокомплекс тривоги. Спостерігається нудота збільшується пітливість. Раптово під впливом якого-небудь подразнення виникають різні фобії, що супроводжуються, що супроводжуються хворобливими спазмами м’язів глотки. Вдих сильно утруднений, видих поверхневий. Наростає тахікардія, збудженість, з’являються галюцинації , настає стадія паралічів…
Специфічного лікування сказу в світі не існує. Намагаються лікувати антиарабічним імуноглобуліном в комплексі з реанімаційними заходами, однак ці спроби поки що безуспішні…
Єдиним методом боротьби зі сказом є знищення джерела інфекції. В США, Швейцарії,Канаді, Франції та Німеччині останнім часом проводять вакцинацію диких тварин.
Попередження захворювання людини після укусу або ослюнення її скаженою твариною здійснюється шляхом первинної обробки рани мильним розчином, або розчином перманганату калію і припіканням концентрованою (10%) настойкою йоду.
Щеплення носять не профілактичний, а лікувальний характер і призначаються тільки при укусі скаженими або підозрілими тваринами. На даний час в українській аптечно-лікувальній мережі препарати для їх проведення відсутні.
Дані столітнього періоду вивчення сказу свідчать, що основним джерелом зараження людей (аж до 80-90% випадків) були і залишаються укуси хворих собак ( в усякому разі в країнах третього світу, оскільки в розвинених країнах після проведення масових вакцинацій собак проти сказу в 60-80-х роках картина дещо змінилась).
Думайте, чухонці, якщо ще є чим.
З мікробіології за мотивами http://www.pravda.com.ua/columns/2012/02/15/6958592/ та http://www.kaniv.net/news.php?p=14578
|