Україна опустилася на 3 пункти в щорічному рейтингу сприятливості ділового середовища Doing Business 2012, який складає Світовий банк і Міжнародна фінансова корпорація.

У сьогоднішній доповіді Doing Business 2012 («Ведення бізнесу 2012: Ведення бізнесу в більш прозорому світі») оцінює регуляторні норми, які впливають на місцеві фірми в 183-х країнах, і становить рейтинг цих країн у 10-ти областях регулювання підприємницької діяльності, включаючи: створення підприємств, дозвіл неплатоспроможності та міжнародна торгівля. У цьому році дані доповіді охоплюють нормативні зміни з червня 2010 по травень 2011 року.
Всього в рейтингу 183 позиції. На першому місці - Сінгапур, зберіг лідерство з минулого року, на останньому, 183-м - Чад. «Сусідами» Україна за рейтингом виявилися Ліберія (151 місце) і Болівія (153).
Перша десятка рейтингу виглядає так *:
(1) Сінгапур (2) Гон Конг (3) Нова Зеландія (4) США (5) Данія (7) Норвегія (6) Великобританія (15) Південна Корея (13) Ісландія (8) Ірландія
Китай опустився на 4 пункти і посідає 91-й рядок рейтингу.
Найбільший прогрес за рік досягло Марокко, піднявшись на 21 позицію і зайнявши 91 місце. З 2005 року в Марокко здійснено 15 нормативно-правових реформ у сфері бізнесу.
«У той час як хронічне безробіття і необхідність створення робочих місць знаходяться в заголовках новин, уряди по всьому світу продовжують шукати шляхи вдосконалення регуляторного клімату для вітчизняного бізнесу. Малі та середні підприємства, які витягують найбільшу користь від цих реформ, є ключовими двигунами створення робочих місць у багатьох країнах світу », - зазначив Августо Лопес-Кларос (Augusto Lopez-Claros), директор департаменту Глобальних показників і аналізу групи Світового Банку.
Кращий результат з країн ex-USSR має Грузія - 16-е місце, найгірший - Узбекистан (166 місце). Росія за рік піднялася на 4 пункти в рейтингу і посіла 120 місце. Партнери Російської Федерації щодо Митного союзу Білорусь і Казахстан знаходяться на 69-му і 47-му місці відповідно.
Країни колишнього Радянського Союзу в рейтингу *:
16. (17) Грузія 21. (31) Латвія 24. (18) Естонія 27. (25) Литва 47. (58) Казахстан 55. (61) Вірменія 66. (69) Азербайджан 69. (91) Білорусь 70. (67) Киргизія 81. (99) Молдова 120. (124) Росія 147. (152) Таджикистан 152. (149) України 166. (164) Узбекистан
* В дужках () - позиція країни в попередньому рейтингу
Займаючи в цілому 16-е місце, Грузія лідирує в регіоні в галузі створення найбільш сприятливих умов для ведення бізнесу. Грузія продовжила свою широку програму реформ шляхом спрощення процедури створення підприємств та розширення доступу до кредитних ресурсів. З 2005 року країна прийняла новий кодекс про компанії та митний кодекс, оновила реєстр власності, провела велику судову реформу і реформувала інститут кредитного бюро.
Вірменія піднялася на шість позицій у світовому рейтингу, досягнувши 55-го місця шляхом впровадження п'яти регуляторних та інституційних реформ в період з червня 2010 року по травень 2011 року. Це найкращий показник за кількістю реформ у регіоні. Кіпр піднявся на 40-е місце шляхом зміцнення захисту прав інвесторів.
Російська Федерація спростила процедуру реєстрації власності, скоротила кількість документів, необхідних для торгівлі, а також знизила витрати, пов'язані з підключенням до системи електропостачання шляхом перегляду тарифів на підключення.
Грузія, Латвія, Молдова, Російська Федерація і Україна, - кожна з цих країн реалізувати чотири регулятивні реформи.
Найбільш проблемними питаннями при веденні бізнесу в Україну укладачі рейтингу назвали: ставки податкових платежів (181 місце в рейтингу), отримання дозволів на будівництво (180), підведення електрики до об'єкта (169) і реєстрація власності (166). Набагато краще йдуть справи в Україну з отриманням кредиту (24 місце в рейтингу) і виконанням контрактів (40 місце). У той же час, у звіті рейтингу зазначається, що Україна здійснила прогрес у регулюванні відкриття бізнесу, перемістившись на 6 позицій нагору і зайнявши 112 місце. Автори рейтингу повідомляють, що для відкриття своєї справи в Україні в середньому витрачається 24 дні для вчинення 9-ти процедур. Аналогічні середні показники в Східній Еврпопе і Центральної Азії - 16 днів і 6 процедур.
Укладачі рейтингу відзначили в звіті позитивні зміни у веденні бізнесу в Україну за минулий рік:
Спрощення відкриття своєї справи, шляхом виключення вимоги щодо отримання дозволу на нову корпоративну друк. Спрощення сплати податків та їх зниження, шляхом перегляду та уніфікації податкового законодавства, зниження корпоративного прибуткового податку і сумарних внесків на соціальне забезпечення. Внесення змін до законодавства щодо упорядкування врегулювання комерційних спорів та підвищення ефективності правозастосовних процедур. Зміни в законодавстві, що дають більше гарантій для забезпечених кредиторів.
У той же час зазначено, що Україна зробила зовнішню торгівлю складніше за рахунок введення додаткових перевірок для митного оформлення імпорту.
Доповідь Doing Business складається вже вдев'яте і охоплює 183 країни.
У ньому досліджуються норми регулювання, що сприяють або перешкоджають розвитку бізнесу, і відповідні 11 етапів життєвого циклу компаній (створення організації, отримання кредитів, оподаткування і так далі). |