Заради одного знімка крокувати 25 км? Змокнути під дощем? Заблукати? Заночувати серед поля чи на узліссі? Міським фотографам подібна романтика чужа. Найбільший екстрим, на який вони здатні, це видряпатися на дах багатоповерхівки і зробити геніальний знімок - Канів під час заходу сонця. Авжеж, бувають і серед того удачі. Але - одиниці. Адже панорама бітумних дахів (хоч і красиво освітлена призахідним сонцем) - це одне, а воля, простір, далі, що відкриваються перед фотографом, котрий мандрує рідним краєм, - це зовсім інше.
Він не фотографує - малює Канівщину. Його око - око художника. Та він, власне, і є ним. Бо починав своє творче життя саме як художник. Він легко й багато мандрує: куртка, светр, рюкзак, фотоапарат; багато бачить (має вже кілька тисяч світлин), ще більше бачити хоче...
Око звичайної людини бачить, приміром, шляховий знак, на якому назву села Луковиця перекреслено червоною смужкою, що позначає межу населеного пункту. Око ж Кугна бачить більше: ген, далеко за шляховим знаком, на пагорбі, де вже край усіх населених пунктів і цілого світу, в ковиловому мареві стоїть кінь. Можливо, то остання сторожа цього вимираючого села, а, можливо, то кінь-надія, який принесе сюди й удихне нове життя.
А ось Рось. Знайома й таємнича. Пропаща, занедбана нами й вічно горда у своїй красі; рибалка на човні ловить рибу, як ловив її 200, 500 і 1000 років тому, споліскуючи руку в світанковій воді... А ось літописний Трахтемирів, що втік від людей та ледь жевріє самотиною, і фотограф Іван Кугно малює своїм Nikon'ом його вже примарні фрагменти... Писати про Іванові фото можна довго й не цікаво. Краще подивитися. 34 світлини представлено на виставці "Серце Росі-Русі". Часу на оглядини затратите не більше години. Зате вражень замаєте на рік. Аж поки фотограф Іван Кугно не привезе до Канева нову виставку. Щоправда, для цього йому доведеться, закинувши за спину рюкзак, не раз і не два помандрувати в похід і відміряти полями, лісами, долами й горами Канівщини не один десяток кілометрів. Та він уже звик. Як і ми - до його чудових живих світлин.
ДОВІДКОВО.
Виставка "Серце Росі-Русі" відкрита у відділі "Народне мистецтво Канівщини" Шевченківського національного заповідника - приміщенні колишнього музею народно-декоративного мистецтва, що біля Успенського собору в Каневі. Іван КУГНО - 52 роки, журналіст, художник, фотограф, колишній редактор канівських газет "Межа" і "Чернеча Гора", нині живе і працює в Києві, в газеті "Природа і суспільство". Завдяки підтримці цього видання і було організовано фотовиставку.
Підготував Євген БРУСЛИНОВСЬКИЙ
Світлини І.Кугна можна роздивлятися в фотогалереї «Дніпрової Зірки»
Джерело: "Дніпрова зірка"
|