Заповідане
11 січня - Міжнародний день заповідників та національних парків.
Заповідати – означає передавати в спадщину щось дороге і цінне. Заповідники є найвищою формою охорони природи в нашій державі.
Сучасна мережа природних заповідників України сформувалась внаслідок праці багатьох поколінь природоохоронців і відіграє важливу роль у вирішенні проблем збереження біологічного та ландшафтного різноманіття, підтримці екологічної рівноваги у природі, формуванні світоглядних орієнтирів людини, спільнот, суспільства. Всього у світі створено більш як 11 тис. заповідних територій, що мають статус заповідника чи національного парку. Станом на 01.04.2010 року загальна площа природно – заповідного фонду України становить понад 3,4 млн.га., що відповідає майже 5,5 % площі держави, але ці показники ще далекі від європейських, де середній рівень заповідності досягає 15 %.
Основну загрозу біорізноманіттю становить необдумана та безвідповідальна діяльність людини. Спостерігається катастрофічне зменшення площі територій водно – болотних угідь, степових екосистем, природних лісів. Знищення навколишнього середовища відбувається внаслідок розорювання земель, вирубування лісів з подальшою зміною цільового призначення земель, осушення або обводнення територій, промислового, житлового та дачного будівництва тощо. З метою припинення процесів погіршення стану навколишнього природного середовища необхідно, насамперед, розширити існуючі та створити нові об’єкти природно – заповідного фонду.
Наше місто Канів славиться не тільки Тарасовою горою, а й одним з найстаріших заповідників України – Канівським природним заповідником, який був створений 30 липня у 1923 році. Майже століття до його створення окремі вчені вказували на унікальність Канівських гір (дислокацій). Завдяки унікальній геологічній будові, багатству рослинного і тваринного світу Канівський природний заповідник (як пам’ятка природи), разом з могилою Т.Г.Шевченка (як пам’ятка культури) входять в змішаній номінації, до попереднього списку на включення їх до реєстру пам’яток міжнародної організації ЮНЕСКО. На даний час площа заповідника дорівнює 2027 га. Для того, щоб ввійти до мережі біосферних резерватів міжнародної організації ЮНЕСКО потрібне розширення території заповідника. Відповідно до Указу Президента України від 01.01.2010 року територія Канівського природного заповідника збільшиться на 6615 га. Зараз триває процес передачі цих земель під охорону Канівського природного заповідника Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Єдиному в центральній Україні природному заповіднику загальнодержавного значення з боку керівництва держави приділяється велика увага. За дорученням Президента України від 01.04.2011 року підготовлено пакет документів про створення на базі Канівського природного заповідника - Канівського біосферного заповідника, з метою збереження в природному стані найбільш типових природних комплексів біосфери; вивчення навколишнього середовища; розвитку ресурсної бази для заняття туризмом; відпочинку та оздоровлення населення; зменшенню загрози деградації та втрати родючості земель; посиленню узгодженості діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадських екологічних організацій у розв’язанні проблем екологічної безпеки України.
Мережу створення нових об’єктів природно – заповідного фонду та розширення існуючих передбачає Закон України від 21.09.2000 року «Про загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000 – 2015 роки». Створення Канівського біосферного заповідника - це дуже великий та відповідальний крок у розвитку заповідної справи, забезпечення сталого розвитку держави та створення здорового природного середовища для людини.
Підготувала: Зав. сектору екологічної просвіти лабораторії заповідної справи Канівського природного заповідника ННЦ «Інститут біології» КНУ ім. Т.Шевченка Кузьмінська О.Й. |