Соснівський районний суд Черкас визнав незаконним демонтаж пам'ятника Леніну на центральній площі міста 2008 року. І зобов'язав міськвиконком відновити його. У такий спосіб задовольнив позов пенсіонера Миколи Гуріненка до мера міста Сергія Одарича.
Представники позивача кажуть, у протоколі засідання Черкаського виконкому від 27 листопада 2008-го питання про перенесення пам'ятника внесли до порядку денного, але не проголосували.
— Рішення міськвиконкому сфальшоване. Його не існувало в природі. А Леніна розбили й демонтували, — говорить 64-річний Микола Гуріненко. Він колишній монтажник, членом Компартії не був. — Тепер хай Сергій Одарич замовляє в Києві реставрацію.
Якщо пам'ятник Леніну не відновлять, Микола Гуріненко позиватиметься до Європейського суду.
— Комуністи соплі жували, а Микола самотужки взявся й відновив справедливість, — каже його представник у суді Анатолій Сисой. — Днями він виграв позов проти держави Україна в Європейському суді через неправомірне скорочення з роботи.
На рішення райсуду будуть подавати апеляцію.
— Чекаємо повного тексту постанови, — пояснює керуючий справами Черкаського міськвиконкому Микола Кудрявцев. — Протягом 10 днів матимемо право оскаржувати в Київському апеляційному адміністративному суді. Нас здивувало, що суд задовольнив заяву одного громадянина. Це може суперечити інтересам значно більшої кількості городян.
Пам'ятник Леніну в Черкасах демонтували в ніч на 27 листопада 2008 року. За раз зняти весь монумент не вдалося — трос з одного боку порвався, верхня частина пам'ятника розбилася. Уціліла тільки голова. На постаменті лишилися ноги. Багато шматків граніту люди розтягли.
Після демонтажу пам'ятник мали відновити і встановити в парку Перемоги. Але не зробили цього. Тулуб і ноги лежать на території комунального підприємства "Черкаська служба чистоти". Голова та решта уламків — біля адмінприміщення "Дирекції парків".
У червні депутат міськради 46-річний Володимир Мамалига заявляв, що з пам'ятника Леніну роблять надгробки:
— Там граніту було 74 тонни. Одна тонна навіть у вигляді гравію коштує близько 200 доларів. Початкова вартість пам'ятника понад 1,7 мільйона гривень. А уламки оцінили в нуль гривень і нуль копійок. Хто списав цей граніт — невідомо.
— Та все воно на місці, ніде ми не діли. Хоч мені хотілося б порізати квадрати з каменю і використати на доріжках, — каже керівник "Дирекції парків" Олександр Радуцький, 40 років.
У середу в парку Перемоги між дитячим майданчиком та адміністративним приміщенням "Дирекції парків" лежать понад 60 шматків граніту. Це 65 т. Поряд — сухі гілки, порубані дрова, листя з бур'яном. Голова від пам'ятника Леніну — за 50 м від уламків. Накрита двома брезентовими полотнами.
— Тут із міліції по двічі на тиждень приїжджають фотографувати, — відгортає брезент майстер 46-річний Олександр Васильович, прізвище називати не хоче.
Голова з половиною шиї лежить обличчям до вольєра. Звідти вибігає пес Дружок, піднімає задню ногу над бородою Леніна. Майстер проганяє собаку й ретельно накриває голову.
Цього року площу, на якій стояв пам'ятник, реконструювали. На місці Леніна встановили два гранітні куби з фонтаном.
— Люди не усвідомлюють, що Ленін і Сталін знищували українців. А комуністи використовують можливість привернути увагу, бо невідомо, яка доля їх чекає на наступних виборах. Я не думаю, що пам'ятник повернуть. Площа вже має інший стиль. Це чисто політична гра, — вважає депутат обласної ради 47-річна Валентина Коваленко.
— Чи потрібно відновити пам'ятник? Необхідно відновити закон. Я не прихильник комуністичної ідеології. Дивлюся на площу без Леніна позитивно. Але якщо було рішення про перенесення, то треба його виконувати, — каже Микола Мамалига.
Юрій СТРИГУН, Любов КАРНАРУК
"Газета по-українськи" №1343 за 23.12.2011.
Джерело: Gazeta.ua
|