Кабінетом Міністрів України 28 липня 2010 року прийнято розпорядження "Про проведення у 2012 році Всеукраїнського перепису населення".
Без обліку населення не може обійтись жодна держава. Рахування людей почалося здавна. Уже за часів Київської Русі було налагоджено збір такої інформації. Спершу складалися реєстри, які включали об’єкти (земля, млини, корчми), або голів родин. У козацько-гетьманській державі статистичні матеріали про кількість населення одержували під час проведення переписів населення (реєстрів). Переписи населення в Україні проводились починаючи з 1782 року. За рекомендацією ООН усі країни світу не менш як раз на десять років проводять перепис населення. На території незалежної України Перший Всеукраїнський перепис населення був проведений в 2001 році. Тенденції у природному та міграційному русі, зміни в економічних процесах, розвиток приватного сектора, зміни статусу зайнятості населення спричинили зміни в розміщенні населення, його статево-віковому, національному та мовному складі, професійних і галузевих структурах. Необхідність всебічного аналізу цих та інших процесів, які відбуваються в країні потребує оновлених даних, отримати які можна лише шляхом перепису населення.
У 2012 році очікується черговий Всеукраїнський перепис населення. Перепис населення є періодичним суцільним державним статистичним спостереженням.
Метою проведення Перепису населення є отримання достовірних, об'єктивних та цілісних даних щодо різноманітних характеристик населення країни в цілому та по кожній адміністративно-територіальній одиниці.
Дані щодо національного складу населення, його мовних ознак, освітнього рівня, шлюбного стану, джерел засобів існування та багато іншого можна визначити лише за даними переписів. Жодною іншою документацією чи звітами це не передбачено.
Результати Всеукраїнського перепису населення 2012 року стануть надійною базою для інформаційного забезпечення прогнозування і управління соціально-економічним розвитком України, включаючи планування та реалізацію бюджетного процесу, здійснення виваженої соціально-демографічної політики, регулювання міграційних процесів, наукових розробок.
Принципи та рекомендації ООН визначають, що саме переписи населення є унікальним джерелом соціально-демографічних даних та дозволяють отримати найдетальнішу інформацію щодо різноманітних характеристик населення як на загальнодержавному та регіональному рівні, так і міжнародному.
На цей час вже виконано значний комплекс підготовчих робіт до Всеукраїнського перепису населення 2012 року. З метою забезпечення своєчасного і якісного проведення робіт з упорядкування назв вулиць та нумерації будинків Відділом статистики у Канівському районі проведено перевірку адресного господарства м. Канева. Перевірено 163 вулиці і провулки нашого міста. Перевірка дала невтішні результати. 78 вулиць не мають, табличок з назвами, та на третині будинків відсутні номерні знаки. Це житлові будинки, адміністративні та виробничі приміщення. Є вулиці, де номерні знаки відсутні більше ніж у половини будинків.
Належний порядок в адресному господарстві є одним із важливих факторів, що зумовлює якість проведення наступних етапів підготовчих робіт. Житлове господарство, а відповідно і його адресація, зазнає постійних змін унаслідок реконструкції раніше забудованої території, знесення старих та будівництво нових будинків, проведення ремонтів та реконструкцій, перейменування вулиць. А для якісного проведення перепису важливо, щоб стан адресного господарства всього міського поселення відповідав діючим стандартам, тобто щоб були таблички з назвами на початку, в кінці і на перехрестях вулиць, на кожному будинку і квартирі були номерні знаки.
Відповідно до Календарного плану робіт на 2011 рік з підготовки до Всеукраїнського перепису населення 2012 року, затвердженого наказом Держкомстату від 28.01.2011 р. №17 (із змінами) з 29 листопада по 30 грудня 2011 року здійснюються роботи зі складання квартальних списків будинків м. Канева. До робіт, згідно з Порядком залучається тимчасовий переписний персонал – реєстратори квартальних списків будинків. Реєстратори, шляхом обходу міста, попередньо розділеного на умовні квартали, вносять до відповідних форм інформацію щодо поштової адреси всіх житлових будинків та інших приміщень, в яких проживає або може проживати населення. Також до списків в цілому по кожному будинку заносяться дані щодо загальної кількості в ньому квартир та проживаючого населення. Відповідна інформація одержується у ЖЕКах, ЖБК, ОСББ, житлових кооперативах та у інших підприємствах і установах, на балансі яких знаходяться житлові будинки. У приватному секторі відповідна інформація запитується у населення. Наразі будь-яка інша інформація (крім загальної кількості проживаючих у будинку) у населення органами державної статистики не збирається.
Інформація, яка буде надана реєстраторам є конфіденційною та використовуватиметься тільки органами статистики в знеособленому вигляді.
Кожний реєстратор має посвідчення встановленого зразка, затверджене гербовою печаткою Відділу статистики у Канівському районі та підписами Канівського міського голови та начальника Відділу статистики у Канівському районі.
Списки населених пунктів по Канівському району з наявною чисельністю населення будуть складати секретарі сільських рад.
Складання квартальних списків житлових будинків – одна з найважливіших підготовчих робіт до Всеукраїнського перепису населення. Від якості складання цих списків залежить правильність проведення переписного районування та забезпечення під час перепису повноти охоплення населення.
Сподіваємось, що мешканці нашого міста сприятимуть проведенню підготовчих заходів до перепису населення 2012 року, за що наперед щиро дякуємо. Закликаємо до співпраці всіх власників приватних житлових будинків, просимо взаємоповаги та взаєморозуміння до тих людей, які виконуватимуть підготовчі роботи до цього великомасштабного заходу. Хотілося б сподіватися, що, попри всі об’єктивні та суб’єктивні труднощі, цей життєво важливий захід пройде успішно й досягне запланованої мети.
Державний комітет статистики України
Головне управління статистики у Черкаській області
Відділ статистики у Канівському районі
Начальник відділу І.В.Степанець |