Днями було повідомлення про те, що в Києві бродяча собака напала на 8-річну дівчинку, коли вона гуляла у шкільному дворі після уроків, і вкусила за потилицю.
“Якби собака стиснула щелепи сильніше, вона напевно вбила б дитину. Зараз дитина знаходиться в лікарні, і стан здоров'я школярки не викликає побоювань. Керівництво школи повідомило про інцидент в районне управління освіти, там звернулися в службу з вилову собак. Тварину зловили і протягом десяти днів за собакою спостерігатимуть, щоб виключити можливість сказу...”, — говорилось в повідомленні.
Такі страшні повідомлення непоодинокі. Нерідко напад бродячої собаки на людину закінчується смертю останньої...
Газета ВІКА уже не раз піднімала питання проблеми бродячих собак у місті. Так, у №14 за квітень 2011 року ми повідомляли, що у Сумах у зв’язку з критичною ситуацією в місті, пов’язаною з бродячими собаками і випадками сказу серед них, комісія з техногенно-екологічної безпеки ввела режим надзвичайної ситуації. Оголошення надзвичайної ситуації у місті давало можливість “відкрити” резервний фонд міського бюджету, щоб використати кошти для організації відлову тварин. На час оголошення надзвичайної ситуації звернулося до лікарів 160 людей з ранами від укусів собак, кожен третій з них — дитина...
Наведу невеличку арифметику. У Сумах населення близько 270 тисяч чоловік, тобто у десять разів Суми перевищують Канів за кількістю населення. В цьому 270-тисячному місті 160 людей потерпіли від укусів бродячих собак — 1 потерпіла людина на кожні 1700 чоловік населення міста. Тамтешня міська влада, маючи такі показники, оголошує в місті надзвичайний стан. У Каневі прожи-ває близько 26 тисяч людей. За 11 місяців цього року (з 1 січня по 1 грудня) до лікарів звернулося 79 чоловік (!!!) — мешканців Канева і 40 чоловік з району, яких покусали собаки (всього 119 чоловік). Лише в місті се-ред потерпілих: 55 — дорослі люди, 20 дітей та 4 підлітки. Крім цього 5 чоловік стали жертвами бродячих котів. Ці дані — не “зі стелі”, ці цифри назвав головний санітарний лікар Анатолій Плаха під час моєї з ним розмови у понеділок, 5 грудня.
Виходячи з цих даних, маємо жахливу в порівнянні з Сумами цифру для Канева — 1 потерпіла людина на 330 чоловік! Кож-них три дні в Каневі та Канівському районі з’являється нова жертва нападу тварин! Так, лише в мікрорайоні заводу Магніт за два тижні до лікаря звернулося троє людей, покусаних одним і тим же рижим великим псом.
Про надзвичайний стан у нас мова не йде. Мова навіть уже не йде про “гуманне вирі-шення проблеми” — вилов бродячих собак і заселення ними спеціально підготовленого притулку!
Оце передивився підшивку минулорічних газет. У №43 за жовтень 2010 року кандидат на посаду міського голови Віктор Ніколенко в інтерв’ю газеті ВІКА на питання, як він зби-рається вирішувати проблему бродячих собак, якщо стане мером, відповів дослівно: “Я обіцяю вирішити проблему з бродячими собаками. Ніхто їх відстрілювати не буде, є гуманний спосіб вирішення проблеми: ми виловимо всіх бездомних собак і розмістимо їх в спеціально обладнаному приміщенні...” Пройшло більше року після цих слів. Тепер позиція міської влади приблизно така: ми притулок підготували, собак намагалися виловити — нам люди не дали, нехай громада сама й виловлює, а ми її підтримаємо...
Чесно кажучи, таку постановку питання мало хто розуміє. Я — не виняток. Пригадую, під час строкової служби наш старшина любив повторювати фразу: “хочеш завалити справу — доручи її виконання багатьом і нікому конкретно”. Так і в Каневі. А проблема на сьогоднішній день надзвичайно серйозна.
119 потерпілих в Каневі і районі за 11 місяців — це лише ті потерпілі, які звернулися за медичною допомогою. А скільки ще людей не приділили уваги “незначній подряпині” і не звертались до лікарів? А між тим, до лікаря слід звертатися навіть якщо вас лизнула невідома собака: якщо ця собака виявиться скаженою і на місці потрапляння слини собаки на тілі людини буде мікроподряпина — таке “облизування” може закінчитися смертю людини. Після укусу собакою, рану обов’язково слід промити проточною теплою водою з милом, а потім її краї ретельно змазати йодом. І обов’язково потрібно звернутися до травматолога. Лише цей спеціаліст надасть вам потрібну допомогу і розповість, що потрібно робити далі. Якщо ви стали жертвою нападу собаки ввечері чи вночі — телефонуйте в “швидку допомогу”.
А найвірніший спосіб захиститись у Каневі від нападу бродячих собак — не виходити з дому і, тим більше, не випускати на вулицю дітей. Принаймні до тих пір, поки обіцянки колишнього кандидата на посаду мера і нинішнього мера Віктора Ніколенка не стануть реальністю. Будете цілішими і живішими. Хоча, думаю, вдома вам сидіти доведеться не дуже довго — десь до кінця весни наступного року. Перед початком Євро-2012 в очі-куванні закордонних гостей зі столиці буде “відмашка” і “собачу проблему” вирішать за одну ніч. Правда, про гуманність тоді не йтиметься.
Валерій РЕВА
газета ВІКА №49, грудень 2011 р.
|