Канівщина у Другій Світовій війні
1. Букринський плацдарм - вересень 1943 - січень 1944 року
Автобусний, автомобільний маршрут: Канів – Бобриця – Студенець – Бучак – Канів
Канів
- Братська могила радянських воїнів, 1943-1944 р. вул. Бузницького.
- Братська могила радянських воїнів, 1941 р. вул. Дорошенка.
- Меморіал на честь радянських воїнів, які обороняли і визволяли Канівщину та воїнів-земляків, 1985 р. вул. Леніна.
- Пам’ятник жертвам фашизму,1944 р. вул. Київська.
Бобриця
Визволено 30.01.1944; 2 братські могили - захоронено 1412 воїнів;
Героїв Радянського Союзу-10: Аліменко І.Н., Бірюков К.М., Боєнко Д.П., Ганюшин П.М., Дніпровський П.П., Копилов С.А., Кудрявцев О.Г., Степанов О.М., Сікорський С.Х., Литвиненко С.С. Студенець
Визволено 30.01.1944; братська могила – захоронено 291 воїнів.
Бучак
Визволено 15.10.1943; братська могила – захоронено 565 воїнів; Героїв Радянського Союзу -3: Гурін В.Т., Захарченко В.П., Урушадзе Н.О.
У зв’язку з швидким просуванням військ до Дніпра командуючий Воронезьким фронтом М.Ф. Ватутін директивою від 18 вересня 1943 р. поставив командармам 38-ї, 40-ї, 47-ї, 52-ї, 4-ї гвардійської та 3-ї гвардійської танкової армій завдання до 24 вересня вийти до рубежів Дніпра і з ходу розпочати його форсування.
2-а повітряна армія повинна була забезпечити з повітря прикриття 40-ї, 47-ї та 3-ї гвардійської танкової армій, які мали не допустити безперешкодної переправи відступаючих частин Вермахту (група із 8-ми німецьких дивізій які складали більшу частину 8-ї армії генерала Велера) на західний берег Дніпра під Каневом та Великим Букрином. Особливі надії покладалися на 3-ю гвардійську танкову армію під командуванням генерал-лейтенанта П.С.Рибалка, яка до цього часу перебувала в резерві Ставки в районі Курська й Тули. Завдання полягало в тому, щоб до підходу піхотних частин танкові підрозділи почали форсувати Дніпро й вступили в бої за плацдарми.
20-21 вересня німецька армійська розвідка виявила напрям переміщень частин Червоної армії. В цей район швидко були перекинуті 10-а моторизована, 167-а піхотна та 19-а танкова дивізії противника. Вони з'явилися тут 21 вересня, коли війська Воронезького фронту наближалися до Дніпра, не маючи табельних засобів переправи.
Передній край оборони противника розмістився на правобережних висотах північно-східної частини Канева: окраїна с.Пекарі (межі сучасного Канівського природного заповідника до Тарасової гори), Сельце (сучасні вул. Сельце та Монастирок), урочище Ісковщина ( вул. Шевченка від школи №6 до вул. Ісковщина); південно-західної частини Канева: окраїна міста ( сучасна вул. Леніна від зупинки Героїв бронепоїзда) до села Селище (нині затоплене Канівським водосховищем). На початку вересня місцеві жителі були евакуйовані у ближчі села Горобіївка, Степанці, Яблунів та інші.
22 вересня 1943 року північніше Канева через Дніпро переправляються воїни 3-ї танкової армії, започаткувавши Букринський плацдарм.
Головне угруповування військ фронту, у склад якої входила і 206 стрілецька дивізія, з Букринського плацдарму двічі переходила у наступ 12-15 та 21-23 жовтня, але безуспішно. На початку листопада дивізія отримала підсилений напрям оборонного рубежа Букринського плацдарму: західніш Балико-Щученки, північно-східніше Первомайського, південно-західніше Ходорова, західніше Малого Букрина, північно-західніше Пшеничників, західні висоти 243,2, східніше Глинчі, східніше Трощина, західніше висоти 223,8, південно-західніше Студенця, південніше Селища. Командний пункт командира дивізії Івановського розмістився в селі Великий Букрин. Передній край дивізії мав протяжність більше 60 км. Оборона 748 стрілецького полку протягнулась на 48 км.
27 січня 1944 року частини дивізії першими перейшли в наступ із Букринського плацдарму і звільнили більшість населених пунктів Канівщини.
31 січня перший і другий батальйони 748-го стрілецького полку підполковника Ф.Гуценка зосереджені: перший південно-східніше Тростянця, а другий – в районі Селища. На північній і західній околицях Канева гітлерівці чинять впертий опір, сподіваючись на підкріплення. Капітан П.Овсицин веде батальйон в рукопашну атаку. З околиць бій докочується до центра міста, де німці намагаються використати для оборони кам’яні будівлі. Не витримавши натиску, уцілілі розбиті групи ворога відходять у канівські та яблунівські ліси.
Німці зробили рішучу спробу визволити оточені дивізії та евакуювати повітрям значну кількість офіцерів, але 17 лютого частина оточених військ здалася в полон.
В боях за місто Канів звання Героїв Радянського Союзу було присвоєно 150 воїнам, за Канівщину – 315. Бойові втрати в боях за Канівщину з вересня 1943 по січень 1944 року становлять за об’єктивними оцінками дослідників близько 600 тисяч радянських воїнів та до 175 тисяч німецьких солдат.
Сили та засоби
|
Радянські війська
|
Вермахт
|
Співвідношення
|
особовий склад (тис. бійців)
|
2633
|
1240
|
2,1 : 1
|
гармати і артилерія
|
Понад 51200
|
12600
|
4,0 : 1
|
танки і САУ
|
Понад 2400
|
2100
|
1,1 : 1
|
літаки
|
2850
|
2100
|
1,4 : 1
|
2. Стежками партизанської слави
1) автомобільний, мотоциклетний, велосипедний маршрут
1. Лівобережжя: партизанський загін імені Чапаєва під командуванням Ф.Д.Горлова та молодіжне підпілля під керівництвом Григорія Гончара:
1) Канів-Ліпляве-Келеберда (11 км.);
2) Канів-Озерище-Хоцьки (Переяслав-Хмельницький район, Київської області) (19 км..).
2. Правобережжя: партизанські загони “Баті” під командуванням К.К.Солодченка та “Рижого” під командуванням В.К.Щедрова:
1) Канів-Бобриця-Студенець-Бучак (12 км.);
2) Канів-Грищенці-Трощин-Пшеничники-Іваньків-Григорівка (38 км.);
Канів-Пекарі
Партизанський рух на Канівщині почав розгортатися з вересня 1941 року. Партизанський загін імені Чапаєва під командуванням Ф.Д.Горєлова чинив опір окупантам у Ліплявському лісі. Саме в цьому загоні воював бійцем-кулеметником письменник Аркадій Гайдар.
Також видатний український письменник Юрій Збанацький у молоді роки брав участь в організації партизанського з’єднання у нашому краї, поряд з ним майбутній білоруський письменник Ригор Няхай.
Під керівництвом канівця Григорія Гончара на лівобережжі діє молодіжне підпілля. Сам Григорій загинув у 1943 році під Келебердою. З 1943 року на Правобережжі діють організовані партизанські загони “Баті” під командуванням К.К.Солодченка та “Рижого” під командуванням В.К.Щедрова.
Перед початком стратегічного формування Букринського плацдарму у вересні 1943 року загін “Баті” увійшов до складу гвардійських повітряно-десантних бригад які визволяли Канів. Активну участь у партизанському русі на Канівщині брали наші земляки: Петро Коломієць з Григорівки, Ольга Джигир з Копіюватого, Катерина Лазаренко з Мельників, Іван Ломака з Пшеничників, з Таганчі Анастасія Москаленко та Марія Чередниченко, Марія Родіна з Пекарів та житель Полствина Микола Щербина.
У битві за Дніпро на Канівських кручах брали участь: 26, 27 армії 1 Українського Фронту під командуванням генерала армії М.Ф.Ватутіна, 2 Українського Фронту під командуванням генерала армії І.С.Конєва. З боку противника 8-а армія генерала Велера, протитанковий корпус генерала Хольтіса, три танкові дивізії, три піхотні дивізії, дві піхотні мото дивізії.
2) піші туристські походи по місцях бойових дій Другої Світової війни
1. Литвинець – Степанці – Синявка
2. Литвинець – Канів – Ліпляве
3. Григорівка – Бучак – Студенець – Бобриця
4. Литвинець – Степанці – Синявка - Козарівка
5. Мартинівка – Таганча- Мельники
6. Потапці – Піщальники - Курилівка
7. Пшеничники - Іваньків – Григорівка
8. Ліпляве – Прохорівка – Сушки
9. Сушки- Келеберда – Ліпляве
10. Беркозівка – Мартинівка – Полствин
11. Межиріч – Лука- Горобіївка
12. Степанці – Синявка - Козарівка
Маршрути пролягають через Степанці, Синявку, Ковалі, Григорівку, Бучак, Бобрицю, Пекарі - села, які найчастіше згадують у своїх листах, спогадах ветерани Великої Вітчизняної війни.
В цих населених пунктах у братських могилах захоронені радянські воїни, які загинули в 1941 році (період наступу окупаційних військ) та 1942-1944 (період окупації та визволення Канівщини):
с. Синявка (куток Козарівка) – братська могила двох стрілецьких дивізій - похоронено 1600 чоловік – всі невідомі.
с. Ковалі - 389 чоловік- невідомих 370,
с. Синявка (центр села ) – 278 чоловік - невідомих 278,
с. Степанці – поховано 33, невідомих 22.
Авторські туристичні маршрути Галини Андрієнко, відділ культури і туризму Канівської райдержадміністрації. |