Згідно з Указом Президента України «Про День Свободи» від 19 листопада 2005 р. № 1619/2005 та «…з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, виховання у громадян почуття національної гідності, враховуючи історичне значення революційних подій осені 2004 року, які засвідчили волелюбність Українського народу, його прагнення до свободи і демократичних цінностей, та на підтримку ініціатив громадськості…». 22 листопада учасники подій на Майдані 2004-2005 років вшанували свій день у селах і містах України. Активним діячем «Помаранчевого руху» на Канівщині на той час була Віра Носенко. Віра Володимирівна разом з новою командою стала заступником голови Канівської райдержадміністрації з гуманітарних та політико-правових питань, а до того працювала методистом, психологом районного відділу освіти. На посаді заступника голови районної адміністрації тісно співпрацювала з благодійними фондами, громадськими організаціями, залучала до співпраці благодійників і меценатів. Віра Носенко згуртувала національно-патріотичні сили, краєзнавців, відомих діячів науки і культури України для порятунку історичних пам’яток загальнодержавного значення на Канівщини. Також виступила ініціатором створення “Благодійного фонду “Тарасова земля”; проектів “Останній вільний шлях Кобзаря” та спорудження пам’ятних знаків в місцях перебування Т.Г.Шевченка в селах Келеберда і Мартинівка; проекту “Діти Тарасової гори у співця троянд і винограду” в рамках акції “Нащадки великих українців”. Сьогодні Віра Володимирівна очолює Канівську міськрайонну організацію ВУТ Просвіта імені Тараса Шевченка та Канівський осередок Товариства «Україна – Світ», лауреат Всеукраїнського поетичного вернісажу ім. М.Т.Рильського у 2008 році, відома в Каневі та в Україні поетеса.
Патріотична поезія Віри Носенко
Притулюся я серцем до слова
Ніжно притулюся я серцем до слова,
Що життям пульсує у душі й крові. Моя рідна, лагідна, пісенна мово, З глибини віків іде твій родовід. Слово – ти могутня сила України, Мов вода з криниці в рідній стороні. Це лелека білий, пісня солов’їна Й ніжне соло скрипки на тонкій струні.
Слово – це у полі сіяна зернина, Чути голос пісні неба і землі, Заскрипить під вітром стара яворина, Пташенят малих колишучи в гіллі.
У слова вслухаюсь красно-калинові, Що цвітуть під рідним маминим вікном. Я пишаюся тобою, рідна мово, Що заквітчана барвінковим вінком.
Мовонько моя, моє чисте джерельце, Глибина й цілюще плесо твоїх вод, Мова рідна в кожнім українськім серці, Лише з мовою йменується «народ».
Мова – це краса у нашім ріднім краї, Це – духмяна мамина хлібина. Бо ж нічого в світі кращого немає, Як багата й вільна наша Україна!
м.Канів, 8.08.2010.
Земле, наша Україно.
Заплетена у гори і долини, Напоєна краплинами роси, Немає в світі кращої країни І Богом даної щедроти і краси.
Заквітчана у трави надшовкові, У неповторні пахощами квіти, Шепоче листя дуба колискові У сонячних промінчиках зігріте.
Щоденно умивається водою Студеною, що б’є із джерела, Втирається пахущою вербою І помахом пташиного крила.
Летять у вирій в теплії краї Птахи в далекі і чужі країни, Та повертаються в гніздовища свої У свою рідну серцю Батьківщину.
Розкинулась від заходу - до сходу, Із півночі - до півдня шлях лежить: Наділена вкраїнському народу, Найбільше щастя - тут любить і жить.
Із роду в рід традиції плекати, Плести вінки з колосся і калини. Єдині у житті в нас батько й мати, І неповторна рідна Україна.
Моя ти, земле, доле ти моя, Мій рідний краю, пісне солов’їна, Найкраща в світі мовонька твоя, Ти – найрідніша, Земле-Україно! 16.08.2011
Вічність слова
Ми пишемо листи, чи тексти набираєм :- Комп’ютер виправить помилки у словах, Ця «мудра» техніка правопис вірний знає, Тому не завжди мусить думать голова.
І розмір букв, і шрифти підбираєм : Що в моніторі коловертям мерехтять, Ще пару слів… і в спогад поринаєм В роки, де на столах чорнильниці стоять.
Скрипить перо, лишає слід чорнило, Біжить від вогника лиш воскова сльоза: То по ночах письменні люди вміло Старались думку на папері розказать.
Читаємо ми книги, дивимось картини, Які колись писали гусячим пером, І можем уявити лиш ті днини, Як каліграфія творилась за столом.
Ішли роки, мінялись стилі, моди, Новий фарбник змінив чорнило з бузини, І нові покоління мали змогу Писати ручками з пером із новизни.
Не грає ролі, чим саме писати, Бо головне - це суть і зміст на сторінках. Найважливіше - рідну мову знати, Й плекати, мовби квіти в квітниках.
О, рідна мово, слово величаве, Ти зміст народу, поколінь, років, Народна мудрість, гордість, наша слава, Багатство, розум, філософія віків…
Продовжуємо тексти набирати, Читаємо в комп’ютері новини… Але завжди повинні пам’ятати Свій перший подих й місце пуповини.
Ми лише паростки із дерева-родини, Посаджений батьками з насінини… Кохаймо Рідну Мову солов’їну, Бо Слово - серце Матері-Вкраїни!
м. Канів, 01.10. 2011.
«Лівша»
Сопе, схилившись над столом, дитина, Старанно переписує вірша, Та під контролем кожен рух щоднини, Бо визнали, що це дитя – «лівша».
Колись по пальчиках лінійкою шмагали, (Боліли пальчики і ранена душа), Писати правою рукою вимагали, А від природи це дитяточко – «лівша».
Кричать йому: «Бери у руку праву І їж, як всі, чи борщ, чи куліша!» Та всупереч природі маєм право Змінити центри в мозку? Це – «лівша».
«Лівші» відзначені в природі вийнятково, Щоб по житті їм не давали відкоша. Колись жив майстер, що кував блосі підкову, А він же справді від природи був – «лівша».
Бог визначив талант кожній людині,- (У кожного – свої уміння і душа) - Лиш користуймося сповна ними щоднини, Яка різниця, хто – «правша», а хто – «лівша»? м. Канів,18.10.2011.
Дубово-калиновий гай
Про вічне слово на найвищім злеті, Про пісню мови, що летить за небокрай, У Київському педуніверситеті Саджали дубово–калиновий гай.
Маленькі дубки - щоб зросли у дубища, Як дуб Шевченка, на Михайловій горі, Бо цінність їхня - в міцності найвища, У довговічності й красі в кожній порі.
Щоб з велетня-дуба по білому світу Саджались у землю малі жолудята, Росли, мов у сонце залюблені квіти, Як діти в любові, що їх пестить мати.
А поруч, у гаї, садилась калина, Щоб несла здоров’я, любов і красу, Щоб пісня між цвітом лилась солов’їна, Бо в цьому безцінна існуюча суть.
Щоб, лиш доторкнувшись, до гілки рукою, Набратись магічного духу калини, - Щоб наша любов вирувала рікою До рідної Мови і Неньки-Вкраїни.
Нехай ростуть, посаджені в День Слова, Ці садженці - з Шевченкових країв. Звучить хай українська мова калинова З правічних дубово-калинових гаїв.
20.11.2011
Мово моя, українська
Мово моя, найпрекрасніша в світі, Мово єдина, колиско моя, Ти, мов весною земля, в розмаїтті, З мовою чується спів солов’я.
Мова моя українська, мов доля, Вишита на полотні, рушниках, Ти найцінніша людині, як воля, Ти, мов знамено, могутнє в віках.
Мова, це ніжная Лесина пісня : Мавка, Русалка та спів Лукаша, В небі зоря вже палає досвітня, Це – не байдужа до слова душа.
Мова Франка, ніби грім – громовиця, Бо це лупає скалу „Каменяр,” Це соколом думка летить, ніби птиця, Щоб Україну побачить з-за хмар.
Мово моя, ти Шевченкове слово : Дніпро ревучий, вечірня зоря, Твій „Заповіт” ми співаємо знову, Ніби молитву, з твого „Кобзаря”.
Мово моя, ти коштовна перлино, Вірю: ти знімеш тернові вінки. Щедрої долі тобі, Україно, Мови і пісні з віків на віки.
|