Російською мовою в Україні видається 2/3 сумарного тиражу газет, 9/10 — журналів, продається близько 87% книг. Про це свідчать дані аналітичного огляду«Становище української мови в Україні в 2011 році», презентованого з нагоди Дня української мови та писемності. Аналіз та власний моніторинг мовної ситуації здійснено активістами руху «Простір свободи» за сприяння Інтернет-видання «Тексти».
Як вважають дослідники, формування уявлення про «другосортність» української мови відбувається насамперед через телебачення та радіо, а також через сферу послуг і друковану продукцію. Під час моніторингу прайм-тайму 8 телеканалів, здійсненого у жовтні цього року, встановлено, що лише 22% часу ефіру — це програми та фільмиукраїнською мовою. 47% часу займали програми російською мовою, 31% — двомовні програми.
Також, як зазначається, 69% фільмів у легальному кінопрокаті дубльовані або озвучені українською, решта 31% мають українські субтитри.
Українською мовою навчаються 82% школярів, у тому числі більшість школярів у 23 з 27 регіонів України. За даними аналізу, винятками є лише Донбас і Крим, причому в Криму навчаються українською лише 8% дітей.
Автори огляду звертають увагу на те, що правове становище української мови за останні два роки погіршилося внаслідок рішень центральної та місцевої влади, що стосується освіти, судочинства, документообігу тощо.
Однак, як йдеться в огляді, українська мова домінує лише в середній освіті, кінопрокаті та офіційному діловодстві, натомість у радіо- й телеефірі, сфері послуг, на ринку преси та книг панує переважно російська.
За словами авторів дослідження, незважаючи на те, що українська мова є єдиною державною і 2/3 громадян вважають її рідною, а 53% спілкуються переважно українською, в незалежній Україні діють потужні чинники русифікації.
Джерело: ZAXID.NET |