14 жовтня православні християни святкують Покрову.
Чудесна подія, на згадку про яку було встановлено свято Покрови, трапилась у 910 році в місті Константинополі. Арабське військо вдерлося в Грецьку імперію і підійшло до міста.
Народ перед лицем такої небезпеки щиро молився до Господа і Пресвятої Богородиці про захист і звільнення від ворогів. І їхня молитва була почута.
Під час всенічного богослужіння святий Андрій Юродивий та його учень святий Єпіфаній побачили в повітрі чудесне з`явлення Пресвятої Діви Богородиці в оточенні ангелів, пророків та апостолів. Уся осяяна неземним світлом. Вона молилася про спасіння світу і покривала християн своїм омофором. Це знаменувало її опіку та захист. Побачивши це чудесне з`явлення, святий Андрій запитав у Єпіфанія: “Чи бачиш, брате, Царицю всіх, яка молиться за весь світ?” – “ Бачу, святий отче, і тремчу,” – відповів йому Єпіфаній. Святі мужі сповістили усім присутнім у храмі про це видіння.
Мешканці Константинополя, почувши про цю подію, зраділи і впевнились, що Бог молитвами Заступниці визволить їх від ворогів. Так і сталося. Невдовзі після чудесного видіння вороже військо було переможене. Тому Церква встановила в цей день – 14 жовтня (за новим стилем) відзначити свято Покрови Пресвятої Богородиці та Пріснодіви Марії.
В Україні свято Покрови поширилося давно, оскільки християнство прийшло до Київської Русі з Константинополя. Перші ікони Богородиці до Києва привезла Анна, дружина Володимира Святославовича. Ці ікони стали чудотворними. В Україні ікона Покрови стала улюбленою. Зображується на ній Матір Божа, що стоїть у повітрі і тримає в руках покрову (тканину), якою вона неначе покриває весь світ, оберігаючи його від нещасть і всіляких бід. Сюжети ікон різні, серед них є ікони із зображенням під покровом Матері Божої Богдана Хмельницького, Івана Мазепи та інших гетьманів, єпископів, церков. За всіх часів в Україні було збудовано багато церков, що мали ім’я Покрови. Тільки в Києві із сімнадцяти церков, побудованих за часів гетьманства, три були Покровськими.
Образ Покрови був священним для козаків Запорозької Січі. Козацьке військо обрало Пресвяту Діву Марію своєю покровителькою. Звертаючись до неї, вони казали: «Покрий нас чесним своїм покровом і ізбави нас від усякого зла».
Цей день, 14 жовтня, вважається також датою створення Української повстанської армії, скорочено - УПА. Перший бойовий загін УПА був організований у північно-західних землях України. Його створення пристосували до свята Покрови Божої Матері - сподівалися на її допомогу у війні з фашистськими окупантами. Після того, як на Західну Україну прийшла Радянська влада разом з військами НКВД, воїни УПА стали воювати і з нею. Під час Другої світової війни Українська повстанська армія обрала собі свято Покрови як національне свято української армії. На своїй землі воїни УПА воювали майже двадцять років - останній бій з радянськими міліціонерами відбувся в шістдесят першому році. У ліси тоді пішов кожен другий житель Карпатської України. Спочатку билися з фашистами, потім - з комуністами. Так довго військові формування могли протриматися тільки за підтримкою місцевого населення. Кубинський терорист Эрнесто Че Гевара визнавався - веденню партизанської війни учився на прикладі УПА. Програючи війну Радам, фашисти вирішили використовувати УПА у своїх цілях, і навіть звільнили з в'язниці тодішнього ідеолога української незалежності Степана Бандеру, розраховуючи на його допомогу. Він же навпаки - спочатку очолив боротьбу проти німців, а коли вони залишили територію України - і проти військ НКВД, що прийшли насаджувати Радянську владу в Карпатах.
Для Радянської влади вояки УПА — вороги. Але УПА не ворог, а захисник українського народу. Народ створив і підтримував цю свою, народну, армію. Тому незрозумілою є позиція сучасної української влади, яка за 20 років свого існування не спромоглася визнати УПА борцями за незалежну Україну і зрівняти їх в правах з ветеранами та учасниками війни. На мій погляд це свідчить лише одне — українська влада за 20 років існування держави ще не стала українською. Саме тому українці, не дочекавшись від держави забезпечення конституційних і законних прав, змушені шикуватися в черги для захисту своїх прав в судах, включно до європейських, пікетувати Верховну Раду, Кабінет Міністрів і Адміністрацію Президента, вимагаючи вже не покращення, а лише збереження досягнутих соціальних гарантій держави.
В зв’язку з наближенням великого українського свята Покрови, за дорученням українських націоналістів міста Канева, як членів партії ВО “Свобода”, так і позапартійних членів ОУН, я, Скорина Олександр, член Проводу Українських Націоналістів, обласний провідник ОУН на Черкащині, поздоровляю відвідувачів сайту, всіх канівців і мешканців Черкащини з Святом Покрови. Бажаю всім нам, Українцям, сили, здоров'я, мудрості, гідності і мужності в державному будівництві, щасливого і заможнього життя, світлого майбутнього Україні.
Слава Україні!
Героям Слава!
|