«Законсервувати» хоча б на певний час умови вступу, формувати держзамовлення на місцевому рівні, не обмежувати терміни подання документів на платні форми навчання та обмежити можливості подання документів відразу за 15 напрямками – такі пропозиції ректорів черкаських ВИШів за результатами цьогорічної вступної кампанії. Підсумки вступної кампанії-2011 експерти освітньої сфери підводили під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі. За словами завідуючої сектором вищої освіти та науки Головного управління освіти і науки Черкаської ОДА Ольги Фурман, загалом, цьогорічна вступна кампанія пройшла успішно - без скарг на телефони «гарячої лінії» з боку черкаських абітурієнтів та їх батьків – як на рівні обласного управління, так і на рівні Міносвіти.
- ВИШі Черкащини майже стовідсотково виконали держзамовлення, що, порівняно із минулорічним, зменшилось на 5% і становило 26,8% від ліцензованого обсягу, - зазначила Ольга Фурман. – Звичайно, у розрізі конкретних навчальних закладів різниця могла складати і до 30%. Лише Уманський державний педагогічний університет отримав на 6% більше держзамовлення на рівень бакалавра, у решті ж закладів держзамовлення цьогоріч було нижчим. Цьогоріч було подано біля 20 тисяч заяв абітурієнтів – на 8 тисяч менше, ніж торік. Але ж і число потенційних вступників із 10,5 тисяч цьогоріч знизилось до 6 тисяч. Тому і конкурс був більше «паперовим» – це був конкурс скорше заяв, аніж вступників.
- Загалом, через значне зменшення кількості потенційних вступників, цьогорічна вступна кампанія була напруженою: якщо зазвичай Черкаси давали нам до 2,5 тисяч потенційних абітурієнтів, цьогоріч їх було лише 700, - констатував ректор Черкаського державного технологічного університету Юрій Лега. - До нашого університету надійшло майже 3,5 тисячі заяв. Загалом, на всі форми навчання було зараховано 2468 осіб: на перший курс - 630 осіб, на третій курс (на скорочену форму навчання) - 586 осіб, на п’ятий курс – 1252 особи. Цьогорічний випуск ЧДТУ склав 2767 осіб – отже, ми отримали на 300 осіб менше студентів, ніж у нас навчалось. Найбільший попит цьогоріч, як і в останні роки загалом, серед абітурієнтів мали інженерні спеціальності – у галузі промислового будівництва, енерготехнологій, автомобільного господарства, інформаційних технологій і систем, тощо. Звичайно, певна частина абітурієнтів обрала економічні напрямки – однак, держзамовлення за ними вкрай мале, відповідно – і конкурс високий.
- Мінімізувати шкоду від цьогорічної ситуації із малою кількістю абітурієнтів нам допомогла мережа наших філій по області, що готують молодших спеціалістів: до університету ми прийняли значну кількість їх випускників, - констатувала ректор Східноєвропейського університету економіки і менеджменту Наталія Казарінова. - На 1 курс ми прийняли 131 особу, на 2-3 курси – 430 осіб, на 5 - 470 осіб. Найбільшою популярністю серед абітурієнтів користувалися всі економічні напрямки, особливо – маркетинг. Обирали також менеджмент у різних сферах (стабільний попит – на менеджмент у галузі охорони здоров’я), переклад, ландшафтний дизайн, ресторанну справу.
Яких удосконалень - за підсумками цьогорічної кампанії - потребує існуюча система вступу до ВИШів, з точки зору експертів освітньої галузі?
- Передовсім, необхідне обмеження можливості подавати документи відразу за 15 напрямками, - переконана завідуюча сектором вищої освіти та науки Головного управління освіти і науки Черкаської ОДА Ольга Фурман. - Звичайно є діти з дуже високим розумовим потенціалом, здатні освоїти будь-яку спеціальність - але не в такій кількості: абітурієнти масово подавали документи за кардинально різними (і гуманітарні, і технічні) спеціальностями:, лише тому, аби потрапити на державну форму навчання. Тобто, дитина «випадкова» - без нахилу певної до спеціальності - зайняла місце тієї, для кого ця можливість омріяна.
Крім того, я переконана - формувати держзамовлення необхідно на місцевому рівні, з урахуванням того, скількох фахівців бракує різним галузям нашої області. Це допоможе вирішити і проблему працевлаштування випускників, надання їм першого робочого місця.
- Держзамовлення, із врахуванням місцевої економічної ситуації, ситуації на ринку праці, має формувати саме Головне управління освіти і науки області, обласний центр зайнятості – намагаючись спрогнозувати попит на 5 років наперед, - погоджується ректор Черкаського державного технологічного університету Юрій Лега. – Крім того, необхідно зняти часові обмеження стосовно можливості вступу на контрактну форму навчання. Сьогодні багато тих, хто не вступив до київських ВИШів – чому вони позбавлені можливості принести документи до нас? Що має робити людина, яка не вступила, протягом цілого року? Адже роботи немає…
- Умови вступу необхідно «законсервувати» хоча б на деякий час, - переконана ректор Східноєвропейського університету економіки і менеджменту Наталія Казарінова. – У численних нюансах щорічних змін зорієнтуватися відразу буває важко і досвідченим працівникам освітньої галузі - а що говорити про абітурієнтів та їх батьків?.. Людина може банально спізнитися на один день – а це її доля. Я вважаю, що слід консервативно ставитись до моментів, де вирішується майбутнє людей.
Також, слід більш вимогливо ставитися до витрачання державних коштів на освіту: сьогодні кошти, які ми сплачуємо як податки, часто використовуються на підготовку людей, що завідомо не підуть працювати за спеціальністю і планують займатися іншою справою. Ще одна проблема - що сьогодні робити випускникам, які не добрали балів для вступу? Які шляхи для них є? Де їм працювати? Держава повинна подбати про можливості для них - це ж не люди якогось іншого сорту… |