Проєкти реалізовані українськими громадськими організаціями Екодія, Екоклуб та благодійними фондами Energy Act for Ukraine і RePower Ukraine. У Шептицькому та Нововолинську почали працювати сонячні електростанції для медичних закладів. Вони забезпечать лікарні світлом навіть під час відключень і дозволять заощаджувати кошти громади на комунальних послугах.
«Україна нині стикається з безпрецедентними викликами в енергетиці. Росія систематично обстрілює енергетичну інфраструктуру, намагаючись використати холод і темряву як зброю. У цих умовах перехід на відновлювану енергетику стає життєво важливим для стійкості громад», – коментує Дарина Ярошовець, експертка з енергетичної політики ГО «Екодія».
Шептицький: енергетична підтримка онковідділення
У лікарні Шептицького на даху онкологічного відділення встановили 70 сонячних панелей.
Гібридна сонячна електростанція потужністю 30 кВт забезпечить лікарні понад 34 000 кВт·год електроенергії на рік, що дозволить заощаджувати на комунальних платежах до 200 тисяч гривень щорічно. Ці кошти можуть бути спрямовані на ремонт відділень або закупівлю обладнання.
Завдяки акумуляторам загальною ємністю 31,8 кВт лікарня зможе стабільно працювати під час відключень електроенергії навіть вночі.
Проєкт профінансували спільними зусиллями: громада забезпечила майже третину суми, решту – ГО «Екодія» за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ).
Нововолинськ: СЕС для пологового будинку
У Нововолинську на даху пологового корпусу лікарні встановили гібридну сонячну електростанцію потужністю 20 кВт. Вона вироблятиме до 24 000 кВт·год електроенергії на рік. Акумулятори на 10,6 кВт забезпечать лікарню енергією під час перебоїв або вночі.
СЕС дозволить зекономити до 196 тисяч гривень на комунальних платежах щороку, а також зменшить викиди парникових газів на понад 12 тонн на рік. У майбутньому планується підключення за схемою net billing: лікарня зможе продавати надлишки електроенергії до зовнішньої мережі, отримуючи фінансову компенсацію.
ГО «Екодія» за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) профінансувала 1,48 млн грн із загальної вартості проєкту, а решту оплатили коштами громади.
«Ці проєкти – це не тільки відповідь на сучасні енергетичні виклики, а й важливий крок до сталого розвитку для кожної громади. Відновлювана енергетика не лише допомагає зберігати тепло й світло, а й сприяє зміцненню економічної незалежності та зростанню потенціалу громад. Співфінансування стало обов'язковою умовою для участі в конкурсі, що значно підвищило шанси на реалізацію проєктів. Така співпраця підтверджує серйозність намірів громад і їхню готовність вкладати кошти в енергетичну незалежність та розвиток», – підсумовує Дарина Ярошовець.
Довідково.
Проєкти реалізовані українськими громадськими організаціями Екодія, Екоклуб та благодійними фондами Energy Act for Ukraine і RePower Ukraine у межах ініціативи «Відновлювані джерела енергії для стійкої України», яку виконує Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) за дорученням уряду Німеччини.
Екодія, яка сім років працює над питаннями справедливої трансформації вугільних регіонів, встановлює сонячні електростанції саме у шахтарських громадах.
|