Комісію Канівського державного заповідника не пускають до собору.
Успенський (Георгієвський) собор було заклали в 1144 році та звели коштом Великого Князя Київського Всеволода Ольговича, тут правили панахиду за страченим Гетьманом Іваном Підковою, а 20-21 травня 1861 року в Соборі народ прощався з Тарасом Шевченком.
Важлива історична подія — 13 грудня 2024 року Успенської (Георгіївський) собор у Каневі внесли в Державний реєстр речових прав і передано в оперативне управління Шевченківському національному заповіднику.
Про це повідомила Валентина Коваленко, яка очолює Шевченківський національний заповідник в Каневі.
«Сьогодні ОФІЦІЙНО тисячолітня пам’ятка археології — УСПЕНСЬКИЙ (Георгіївський) собор (Канів), який останні 20 років НЕЗАКОННО був переданий у приватну власність УПЦ МП, внесено в Державний реєстр речових прав і передано Міністерством культури та соціальних комунікацій України в оперативне управління Шевченківському національному заповіднику», — зазначила пані Коваленко.
Вона акцентувала, що історико-культурну памʼятку національного значення 20 років тому незаконно передали фактично у приватну власність московської церкви в Україні.
За словами очільниці заповідника, боротьба за повернення Успенського собору українському народові тривала довгий період.
Влітку канівці проголосували за перехід собору до ПЦУ, «за» віддали голоси 450 парафіян.
Найбільш активну позицію займав громадський діяч і патріот Юрій Гамалій, принциповими були і дії колективу Шевченківського національного заповідника. Прокуратура під впливом громадськості подала відповідне звернення до суду і 3 вересня 2024 року Верховний суд України ухвалив остаточне рішення.
Валентина Коваленко розповіла про те, що священики упц (мп) відмовились виконувати рішення суду.
«На наступному тижні сподіваємося на «мирне» входження в собор. Бо ж 11 грудня комісію з обстеження не впустив о. Юрій, мотивуючи, що їхня митрополія, бачте, «не дала на це благословіння», — пише пані Коваленко.
Священик заявив, що «ми прийшли сюди на голі стіни», а відтак все начиння тут від тих, хто правив у соборі два десятиліття.
Опис комісії так і не вдалося зробити і у собор потрапити — також.
Доктор політичних наук Микола Томенко звернувся до міністерки юстиції України Ольги Стефанишиної та нацполіції з вимогою забезпечити виконання рішення Верховного суду України і передати знаменитий Успенський собор в оперативне управління Шевченківського національного заповідника.
Довідково:
Успенський (Георгієвський) собор було закладено в 1144 році та збудовано коштом Великого Князя Київського Всеволода Ольговича.
За тисячу років собор став свідком української історії.
Тут відбувалася панахида за страченим у Львові Гетьманом Іваном Підковою, який заповів похоронити себе саме у Каневі.
20-21 травня 1861 року в Соборі прощалися з Тарасом Шевченком.
Читайте за темою:
«Верховна Рада прийняла закон про заборону УПЦ МП в Україні: як він працюватиме». Законопроєкт підтримали 265 народних депутатів. Верховна Рада прийняла в цілому доопрацьований законопроєкт №8371 щодо заборони діяльності на території України релігійних організацій, зокрема пов’язаних з рф.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ» |