Підсумки громадського спостереження в черкаській області
Протягом тестування спостерігачами ГМ «ОПОРИ» було проведено спостереження на 60 пунктів тестування з 90 працюючих. Цього року спостереження відбувалося у Золотоноші, Смілі, Каневі, Умані та Черкасах. Нагадаємо, що Громадянська мережа «ОПОРА», вже четвертий рік поспіль, здійснює моніторинг проведення Зовнішнього незалежного оцінювання.
Проведення Зовнішнього незалежного оцінювання відбулось на значно кращому організаційно-технічному рівні порівняно з минулими роками. Також спостерігачами ОПОРИ відзначено вищий рівень дисциплінованості в абітурієнтів, адже вони сумлінніше дотримувались своїх обов’язків і менше відволікались на допоміжні засоби (шпаргалки, використання мобільних, стороння допомога), розраховуючи у більшій мірі на власні знання.
Значною проблемою цього року була ситуація з отриманням абітурієнтами сертифікатів. Так, обрана система доставки сертифікатів Укрпоштою виявилась недостатньо ефективною. Зокрема, було зафіксовано ряд випадків коли сертифікати не були вручені абітурієнтам. Нагадаємо, що без цього документу абітурієнт не може бути допущеним до написання тестів. Як повідомляв УЦОЯО (Український центр оцінювання якості освіти), абітурієнтам, які не змогли прийняти участь у тестуванні через проблеми у роботі Укрпошти, буде надана можливість скласти тести на додатковій сесії (за наявності довідки про невручення сертифікату з Укрпошти). Протягом тестування спостерігачами були зафіксовані 26 абітурієнтів, які не змогли пройти тестування через недостатньо серйозне відношення до тестування. Зокрема, 11 абітурієнтів явились без сертифікатів, 12 – запізнилися на тестування і 3 абітурієнта прибули на пункти тестування без паспортів. Усіх цих абітурієнтів допущено до тестування не було. Варто зазначити, що абітурієнту достатньо пропустити хоч один тест із профільних предметів і для нього вступ на обрану спеціальність буде неможливий. Якщо ж пропустити тестування з української мови чи історії України, то абітурієнт не зможе подати документи до жодного закладу України.
Серед найгрубіших порушень, зафіксованих спостерігачами ГМ «ОПОРА», були:
- допомога старшим інструктором у написанні тестів абітурієнту (10 аудиторія школи № 15 м. Черкаси);
- витік змісту тестів за межі пунктів тестування. Така ситуація виникала у випадках, коли всі абітурієнти в одній із аудиторій завчасно закінчували написання тестів, інструктори видавали їм тестові зошити, з якими вони залишали пункт тестування завчасно. У цей час тестування в інших аудиторіях ще продовжувалось, тому з’являлась небезпека використання цього витоку інформації для допомоги абітурієнтам, що ще продовжували написання тесту;
- у деяких школах обслуговуючий персонал користувався мобільними телефонами під час написання тестів, таким чином порушуючи правила поведінки на пунктах тестування.
За результатами моніторингу Громадянська мережа «ОПОРА» рекомендує:
Українському центу оцінювання якості освіти
У наступному році приділити більше уваги власне інформаційній складовій під час підготовки до ЗНО. Зокрема, передбачити періодичне розповсюдження інформації про процедури ЗНО через використання ефірного часу Першого національного каналу та інших державних і комунальних засобів масової інформації.
Чітко встановити час доступу на пункт тестування та не залишати час на розсуд відповідального за пункт тестування про допуск чи не допуск абітурієнтів, які запізнилися. Така норма по-різному використовується відповідальними за пункт тестування та ставить у різні умови абітурієнтів і створює додаткову плутанину для абітурієнтів.
Абітурієнтам та їх батькам
Більш ретельно готуватися до участі у ЗНО не лише щодо змісту предмету, а й процедурних вимог.
У разі порушень прав учасника тестування невідкладно повідомляти про цей інцидент громадських спостерігачів, УЦОЯО, регіональні ЦОЯО та МОНМСУ.
|