Прокуратура звернулася до суду з позовом про повернення державі Успенського собору у Каневі, що на Черкащині. Наразі він належить Українській православній церкві Московського патріархату, зазначають 15 серпня у прокуратурі Черкаської області За інформацією прокуратури, у 2003 році виконавчий комітет Канівської міської ради надав УПЦ МП дозвіл на оформлення права власності на пам'ятку археології національного значення - Успенський (Георгіївський) собор 1144 року побудови, що в подальшому стало підставою для реєстрації права колективної власності.
Зазначено, що постановою Ради міністрів Української РСР собор було визнано пам’яткою археології республіканського значення та упродовж тривалого часу він перебував під особливою охороною держави.
У 2009 році Кабмін вніс Успенський собор до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як пам’ятку археології національного значення.
Правоохоронці наголошують, що виконком діяв всупереч вимогам закону, а також прямій забороні щодо перебування пам'ятки археології у власності будь-якої форми, крім державної.
З Успенським собором пов'язане й ім'я поета Тараса Шевченка. 8 (20) травня 1861 року на пароплаві "Кременчук" його останки перевезли з Києва до Канева. Дві доби труна перебувала в Успенському соборі. Брати Шевченка хотіли поховати Тараса біля стін Успенського собору, але Григорій Честахівський, який супроводжував прах, зумів відстояти виконання останньої волі поета. 10 (22) травня після відслуженої в церкві панахиди прах віднесли на Чернечу гору.
У процесі реставрації собору в 1966-1970 роках було знайдено староукраїнські елементи. Протягом 1972-1990 років у приміщенні собору функціонував Канівський музей народного декоративного мистецтва.
Після остаточної реставрації 1993 року собор передали релігійній громаді УПЦ МП.
Джерело
fakty.com.ua
gordonua.com1 |