kaniv.net logo

Веб-камера в центрі Канева
Головна > Блоґи > святослав 

Зимове Сонцестояння

До Північної півкулі "офіційно" прийшла зима.

Батько Корнеліус Маузер: "Це не Сонце! Це - сон." *

Для тих, хто живе на північ від екватора, зимове сонцестояння знаменує добу із найкоротшим світловим днем за рік.

Саме у цей час починається астрономічна зима - на відміну від метеорологічної - і з часів античності ця дата у багатьох культурах світу оповита ритуалами, фестивалями та легендами.

Коли відбувається зимове сонцестояння?

Для жителів Північної півкулі зимове сонцестояння 2021 року відбудеться у вівторок, 21 грудня, рівно о 17:58 за Києвом.

Саме у цей час Північний полюс спрямований у протилежний від Сонця бік, знаменуючи початок зими у Північній півкулі.

На півночі у цей час Сонце знаходиться у найнижчому положенні на небі, найближче до горизонту за рік - отже, дає найменше годин сонячного світла за день.

Тож якщо йдеться про те, що Земля обертається навколо Сонця, логічно припустити, що це відбувається щороку в один і той самий час, чи не так?

Не зовсім. Це справді відбувається щороку, але точна дата зимового сонцестояння змінюється залежно від того, як ми рахуємо час на Землі.

Існує невелика невідповідність щодо часу, протягом якого Землі робить повний оберт навколо Сонця - приблизно на чверть дня довше тих 365 днів, які ми вважаємо роком. Тому зимове сонцестояння зазвичай припадає на 21 або 22 грудня.

Водночас, у Південній півкулі усе буде навпаки: сонце підніметься на найбільшу висоту і ознаменує початок астрономічного літа у цій половині планети.

 

 

Скільки триває найкоротший день?

Знову ж таки, це залежить від того, де ви знаходитесь.

Ящо ви робитимете вимірювання у Гринвіцькій обсерваторії у Лондоні, то побачите, що найкоротший день триває 7 годин 49 хвилин та 43 секунди - це менше половини денного світла, яке ми отримуємо під час літнього сонцестояння!

І цей день стає усе коротшим, чим ближче ви підбираєтеся до Північного полюса: в Ісландії між сходом і заходом сонця проходить лише 2 години 14 хвилин.

Але для тих, хто живе поруч з Екватором, різниця буде майже непомітною.

У Києві сьогодні день триває 8 годин і 19 секунд.

Попри те, що це найкоротший світловий день (у Північній півкулі), цього дня вине побачите ані найбільш раннього заходу сонця, ані найпізнішого його сходу.

Ще понад тиждень після цієї дати ранки ставатимуть усе темнішими, тоді як найбільш ранній захід сонця відбувся більш ніж за тиждень до неї.

 

Термін "сонцестояння" використовують тому, що сонце в цей час "стоїть на місці" у точці на горизонті, де воно сходить і заходить.

Уявіть, як Земля нахилена відносно своєї осі: дуга, якою Сонце рухається протягом дня, буде підніматися і спадати протягом року, залежно від того, чи полюс Землі вказує у бік Сонця чи від нього.

Зимове сонцестояння відбувається у мінімальній точці для Північної півкулі, коли Сонце знаходиться найнижче на небі.

У цей час Північний полюс Землі спрямований у протилежний бік від Сонця (саме тому в Північній півкулі стає холодніше і настає зима).

Водночас Південний полюс спрямований у напрямку до Сонця, тому для людей, які живуть у Південній півкулі, починається літо.

 

 

Фестиваль Дунчжі (Азія)

Для жителів Східної Азії, особливо китайців, корейців та японців, фестиваль Дунчжі - один з найважливіших у році.

Дунджі означає "пік зими" - саме час святкувати повернення довших днів і, зрештою, збільшення позитивної енергії.

Витоки фестивалю можна простежити до інь і ян - філософії балансу та гармонії у космосі.

Це - час для радості, коли сім'ї збираються разом і готують спеціальні страви.

На півдні Китаю часто роблять і їдять таньюань: кульки (іноді яскраво забарвлені) клейкого рису, зварені в солодкому сиропі або пікантному бульйоні.

 

 

"Танець літунів" (Мезоамерика)

Danza de los Voladores або "Танець літунів" - це давня церемонія, яку проводили в Мезоамериці - історичній та культурній області, що простягається від півдня Північної Америки до північних регіонів Коста-Рики.

Вважається, що ритуал зародився у народів Нахуа, Хуастек та Отомі у центральній Мексиці. Ритуальний танець виконують п'ять воладорів або "літунів",які піднімаються на 30-метровий стовп.

Четверо із них, прив'язані мотузками, пірнають у порожнечу і ніби танцюють у повітрі під час спуску на землю, а п'ятий лишається на стовпі, гупаючи у маленький барабан і граючи на флейті.

Згідно з міфом, це був найкращий спосіб здобути прихильність богів, припинити сильну посуху та забезпечити достаток основного продукту харчування - кукурудзи.

 

Ялда (Іран)

Шаб-е Ялда (тобто "ніч Ялди") або Шаб-е Челле ("ніч сорока") - іранський фестиваль "найдовшої і найтемнішої ночі у році".

У цей час друзі та родина збираються разом та святкують - із великою кількістю їжі та напоїв, декламуючи до ранку вірші.

Улюблені страви - фрукти та горіхи, а найпочесніше місце на столі займають гранати та кавуни через їхній червоний колір: символ світанку та світла життя.

Чатармас (Пакистан)

Калаші - язичницька меншина, яка мешкає у долинах гір Гіндукуш у Пакистані, неподалік від кордону з Афганістаном.

Кожного грудня вони проводять фестиваль Чатармас - також відомий як Чаомос - для відзначення зимового сонцестояння.

Це час подумати про відродження, родючість та об'єднання - з багаттями, частуванням сухофруктами та танцями.

У цьому обряді ініціації беруть участь як хлопці, так і дівчата.

Сатурналії (Стародавній Рим)

У Стародавньому Римі свято Сатурналій розпочиналося 17 грудня і тривало сім днів.

Як випливає з назви, воно мало на меті вшанувати Сатурна, батька богів, який також дав своє ім'я шостій планеті нашої Сонячної системи.

Люди приносили жертви у його храмах, насолоджувались бенкетом та дарували одне одному подарунки.

Атмосфера свята була дуже невимушеною і більше нагадувала карнавал, а традиційні римські норми на деякий час були забуті: робота та навчання припинялися, на закон і правопорядок дивилися крізь пальці, дозволялися азартні ігри... І навіть рабам давали час на святкування.

Різдво

Хоча Різдво - це квінтесенція християнських святкувань, але насправді - це неймовірне поєднання різноманітних язичницьких та римських свят - і Сатурналії є одним із його найдавніших попередників.

За старим юліанським календарем, який використовували у римські часи, фактичне зимове сонцестояння припадало на 25 грудня.

Але коли наприкінці 1500-х запровадили новий григоріанський календар, у датах почалася плутанина - було складно поєднувати обидва альманахи, тож виникли певні розбіжності, в результаті чого сонцестояння посунулося на 21 грудня.

Водночас християни, котрі протягом століть поглинали традиції та святкування народів, з якими вони стикалися - вирішили дотримуватися початкової дати і продовжували святкувати народження Ісуса 25 грудня.

Йоль (дохристиянська північна Європа)

Йоль - велике язичницьке свято, яке відзначали у сучасній Скандинавії під час грудневого сонцестояння.

У ці дохристиянські часи запалювали багаття, які мали символізувати тепло і світло сонця, яке повертається - попри темряву надворі.

У вогнищі спалювали йольське поліно - як данину скандинавському богу Тору, від якого чекали вигнання злих духів і удачу на майбутній рік.

Багато сучасних різдвяних традицій беруть свій початок саме від цього язичницького свята.

Друїдські та інші язичницькі ритуали (Британські острови та Західна Європа)

 ФОТО: GETTY IMAGES

Для язичників та друїдів це була найважливіша подія року - навіть більш значна, ніж літнє сонцестояння - тому що вона знаменувала собою повернення Сонця.

Для людей, чиє виживання залежало від землеробства та вирощування домашніх тварин, перспектива довших і тепліших днів мала велике значення.

Сьогодні десятки друїдів та інших вірян досі стікаються до доісторичної пам'ятки Стоунхендж у Великій Британії (побудованої між 3000 та 2000 рр. до н.е.), щоб відсвяткувати перший схід сонця після зимового сонцестояння.

Але справжня магія відбувається на заході сонця: оскільки камені ідеально розташовані відносно сонця, можна побачити, як останні його промені у день зимового сонцестояння опускаються за небокрай через центр кам'яного кола.

В інших язичницьких громадах вваажали священними дуби, а плоди омели, що росла на них, були символом життя у темні зимові місяці - друїдські жерці збирали їх і дарували на знак благословення.

https://www.bbc.com/ukrainian/features-59742682

Сьогодні- найкоротший день року! Що таке зимове сонцестояння і чому воно не має фіксованої дати?

BBC: Telegram або Viber

P.S.

Коло Гозека

Це коло знаходиться в Німеччині в Саксонії-Ангальт. Він складається з ряду концентричних кілець, які прибиті до землі. За оцінками, на думку археологів та істориків навколо нього 7.000 років і що це була сцена релігійних ритуалів та жертвоприношень. Коли вони виявили це, вони зрозуміли, що у зовнішньому колі є дві двері, які вирівняні до зимового сонцестояння. Ось чому це свідчить про те, що його будівництво обумовлене типом данини до цієї дати року.

Стоунхендж, Великобританія

Як ми вже згадували раніше, у Стоунхенджі також святкували зимове сонцестояння завдяки тому, що сонячні промені вирівнюються з центральним вівтарем та жертовним каменем. Цей пам'ятник має близько 5.000 років і він відомий у більшості світу, будучи важливою ареною ритуалів та астрономічних спостережень протягом сотень років.

 

 

Ньюгрендж, Ірландія

Там побудований курган 5.000 років тому вкрита травою та викладена тунелями та каналами на північному сході Ірландії. Тільки в день зимового сонцестояння Сонце заходить у всі основні приміщення, що, на думку деяких експертів, свідчить про те, що споруда була побудована на честь цієї дати.

Тулум, Мексика

На східному узбережжі Мексики, на півострові Юкатан, Тулум - це древнє місто, обнесене стінами, яке належало майям. В одній із споруджених там будівель є отвір у верхній частині, який викликає ефект спалаху, коли з ним збігається день зимового та літнього сонцестояння.

 https://www.meteorologiaenred.com/uk/solsticio-invierno.html

 

22.12.

Older than Stonehenge, Portugal’s Cromlech of the Almendres is one of Europe's largest megalithic sites.

https://www.bbc.com/reel/video/p0bbrfm1/the-mysteries-of-portugal-s-7-000-year-old-stonehenge-


"Матриця". Які пророцтва фільму збулися

https://www.bbc.com/ukrainian/features-59747417

святослав

21 грудня 2021, 16:26

Теги статті:
Вісторія   Життя   Культура   Наука   Суспільство  
Голосів:
0
00

Всього коментарів: 0

Сторінка коментарів: 1
Показати коментарі

www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій,
оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Вхід
Login:
Пароль
Пам'ятати?
Реєстрація
Забули пароль?

Нові теми:

Росія вкрала в Україні родовища на трильйони доларів

Чоловіка, який зрубав клени на території заповідника буде засуджено

Рятувальники допомогли нетверезому канівчанину перепливти Дніпро

Стаціонарний номер реєстратури Канівського ЦПМСД більше не працюватиме

У Каневі розшукують безвісти зниклого працівника музею

Очільник ОВА прокоментував ситуацію із оборудками із закупівлею форми для тероборони Канівщини

газ

Сьогодні у Канівській громаді жителі можуть почути вибухи і стрілянину

Документи, знайдені у Варшаві, підтвердили гіпотезу того, що 395 років тому Канів був гетьманською столицею України

Як це вдалося Південній Кореї? Можливо, справа - у культі швидкості

Популярні за тиждень:

Рятувальники допомогли нетверезому канівчанину перепливти Дніпро [0]

Чоловіка, який зрубав клени на території заповідника буде засуджено [0]

Росія вкрала в Україні родовища на трильйони доларів [0]

Про що зараз спілкуються:

Анті-гоблін
Урок історії та бонус У Нью Йорку на станції метро плакат: «Я думав, що я знаю, що таке хоробрість, поки не побачив Україну» Wall Street subway station in New York
Як це вдалося Південній Кореї? Можливо, справа - у культі швидкості [1]

Natalya1991
Добрий вечір. Пропозиція актуальна?
сдам 1- ком квартиру [1]

ATO
Так, що придумало міністерство енергетики? .. [весь]
газ [4]

Анті-гоблін
Мабуть все зрозуміло, крім однієї дрібнички - навіщо «постачальники» газу, котрі не могли ні фізично постачати газ, ні юридично не мали права це робити, надали квітанції на сплату. А в.. [весь]
газ [4]

karina
Я міркую, що Черкасигаз зарахує ці кошти споживачам в рахунок майбутніх платежів. якщо не передасть Нафтогазу України. Черкасигаз ніхто ж не ліквідовував.
газ [4]

Джанго
круто...це шахрайство...нафтогаз свої проблеми перекинув на користувачів...
газ [4]

Анті-гоблін
Шановний rod, ви написали добре, навіть дуже добре. А якщо врахувати оформлення, то просто на відмінно. У першій частині подробязно росписали, що має бути, а в другий, що є - «...кепоч.. [весь]
Скандал у Каневі. Міська влада закупила для військових неякісну амуніцію [6]

rod
Відносно виробника - кепочки по 1900 грн держзакупівля не визиває підозри? Якщо Україна правова держава - все повинно вирішуватись згідно чинного законодавства, а не так як простіше і "знову зрад.. [весь]
Скандал у Каневі. Міська влада закупила для військових неякісну амуніцію [6]

rod
Так, мабудь всі закони України - це омана... Придбання товару неналежної якості. Права покупця. Покупець має право звернутися до продавця (за місцем купівлі товару), виробника або до підприємст.. [весь]
Скандал у Каневі. Міська влада закупила для військових неякісну амуніцію [6]

slavikf
Фу, як не гарно Не "Завали писок", а "Стули пельку"
Щодо фото Канева зараз [1]

Активні оголошення:

Продам
Куплю
Робота
Послуги
Продается дом
Здам квартиру
Послуги
Міняю
Оголошення

Розділи новин:

З блогів
Міські новини
Регіональні новини
Цікавинка
Влада
Податкова
Спорт
Шевченко
Історія
Кримінал
Спортивні новини
Новини
Анонси
Районні новини
Новини району
Вибори
Політика
Флейм
Віка
Космос
www.kaniv.net
Video
Розповіді
Видання
Міські новини, екологія
Нещасний випадок
Статистика
Мистецтво
Долі людські
Транспорт
Війна
Політика, канів
Цікавинка регіональна
Історія, Свято
Обговорення
Дніпрова зірка
Бизнес
Історія, політика
Сміх тай годі!
Наука
Пожежа
Криминал
демократія і авторитаризм
права людини
Обхохочешься блин
Карти
Розваги
Милосердя
Обласні новини
Недільна школа
Міські новини, КУКіМ
Міські новини, зустріч з міським головою
Пенсійний фонд
Новини ринку
Екологія
Торренты
Канівщина,затримано, крадій, ліс
Центр Молодіжних Ініціатив
Телекомунікації
Бізнес
чат, чам
фото

Серпень
НдПнВтСрЧтПтСб
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Календар новин     


Правила сайту
Новини
Оголошення
Афіша

© 2006- Рекламна агенція "РЕКЛАМЕРА".
Контакт для розміщення реклами та матеріалів на сайті: (096) 9991699, email: waybester@gmail.com


Інформаційний партнер проекту - "Дніпрова зірка"