Сьогодні 26 листопада, саме цього дня 1939 року стався Майнільський інцидент.
Майнільський інцидент — радянська провокація, що була використана керівництвом СРСР, як формальний привід для початку радянсько-фінської війни 1939 року.
26 листопада 1939 на першій сторінці газети «Правда» з'явилась стаття «Шут гороховый на посту премьера», що стала сигналом до початку антифінської пропагандистської кампанії.
У цей же день, за донесенням у Москву командувача військами Ленінградського військового округу командарма II рангу К.П. Мерецкова штаб округу отримав термінове повідомлення про обстріл фінською артилерією підрозділу Червоної армії, дислокованого північніше Майніли. Було вбито 4 й поранено 9 червоноармійців. З Москви надійшов наказ готуватися до контрудару. Для розслідування обставин інциденту виїхав начальник оперативного відділу штабу округу полковник Тихомиров П.Г. Результати розслідування, як і прізвища загиблих, в СРСР не публікувалися.
Радянський уряд вручив Фінляндії ноту протесту проти здійсненого з фінського боку обстрілу радянської прикордонної застави біля Майнілу. Але фінський уряд повідомив, що в цьому місці не було зброї, придатної для такого обстрілу. Крім того, за даними фінської звукометричної розвідки, стрілянина велася з Радянської території з району Сертолово і Чорної річки, де неподалік Ленінграда розташовувалися великі контингенти Червоної Армії. Проте фіни запропонували скликати компетентну комісію для розслідування прикордонного інциденту.
Згідно з офіційними радянськими твердженнями, 26 листопада 1939 року на ділянці кордону поблизу села Майніла група радянських військовослужбовців була обстріляна артилерією. Було зроблено сім гарматних пострілів, внаслідок чого вбито трьох рядових і одного молодшого командира, поранено семеро рядових і двох із командного складу. Ці цифри були наведені у радянській ноті та офіційному повідомленні у газеті «Правда».
З приводу цього обстрілу радянський уряд звернувся до фінського з нотою, в якій стверджував, що постріли були зроблені з території Фінляндії. Для запобігання подальшим провокаціям від фінів зажадали відвести війська від кордону на 20—25 км.
У ноті у відповідь фінський уряд заявив, що, за спостереженнями фінських звукометричних постів, сім пострілів було зроблено близько 16:00 з радянської сторони з відстані приблизно півтора — двох кілометрів на південний схід від місця розриву снарядів. Також вказувалося, що фіни на кордоні просто не мають артилерії, тим більше далекобійної. Фіни запропонували створити спільну комісію для розслідування інциденту та розпочати переговори про взаємне відведення військ від кордону. Пропозиція була відхилена радянською стороною. Відмова мотивувалася тим, що відведення частин Червоної Армії від кордону на зазначену відстань призвело б до розміщення військ у передмісті Ленінграда, що абсолютно неприйнятно з міркувань безпеки міста.
Результатом інциденту став наказ радянським військам у районі кордону відповідати на будь-які агресивні дії фінів вогнем, аж до знищення нападаючих. Через два дні після інциденту СРСР розірвав пакт про ненапад із Фінляндією, через чотири — розпочав війну.
Приблизне джерело -WIKI
PS
І якщо анексія Криму відбулася за Прибалтійським сценарієм (розміщення військових баз та подальші "вибори"), то якщо буде початок чогось серйозного, то все нагадуватиме вищезгаданий сценарій.
Але чи знайдеться у нас свій Маннергейм?
|