Зважаючи на те, що місцеві бюджети є важливим елементом бюджетної системи країни, зростає значення їх контролю. Адже від того, наскільки ефективно вони виконуються залежить економічний і соціальний розвиток будь-якого регіону. Нещодавно аудиторами КРУ у Черкаській області проаналізовано виконання бюджету м.Канева за 2005-2007 роки. Результати проведеного дослідження засвідчили, що на ефективність виконання бюджету м.Канева негативний вплив мали ряд факторів, що призвели до втрат чи недоотримання доходів.
Зокрема, неналагоджена належним чином робота щодо використання резервів поповнення доходів бюджету міста створює умови для використання фінансових ресурсів поза бюджетом. Свідченням цього є те, що у Каневі не в повному обсязі використовуються земельні ресурси, а це, в свою чергу, призводить до недоотримання коштів до бюджету. Скажімо, передача земель у власність або постійне користування не у повному обсязі призвело до втрати бюджетом протягом 2005-2007 років більше 25 тис.грн.
Неналежний контроль з боку профільних відділів міськвиконкому за сплатою коштів до фонду соціально-економічного розвитку міста призводить до несвоєчасного надходження коштів до міської казни. Так, протягом першого півріччя 2007 року сесією міськради було прийнято 35 рішень, якими передбачалась сплата орендарями понад 520 тис.грн. до фонду соціально-економічного розвитку міста. Проте до квітня 2008 року значна частина коштів ( 340 тис.грн.) до фонду так і не надійшла.
Крім цього, у грудні 2005 року сесією міськради затверджені низькі ставки орендної плати за земельні ділянки, через що бюджетом міста втрачено у 2006-2007 роках 44 тис.грн.
Негативно впливало на надходження до бюджету і надані сесією пільги зі сплати орендної плати. Наприклад, у 2006 році відповідно до звернення Канівської філії Східноєвропейського університету економіки та менеджменту і приватних підприємців, які утримують автомобільні стоянки, рішенням сесії зменшено орендну плату за земельну ділянку та встановлено 2% (замість 3%) для університету та 1,5% (замість 2%) для підприємців.
До цього всього сесіями скасовувалися борги по орендній платі та пеня за несвоєчасну сплату орендної плати. Наприклад, КП „Комбінат громадського харчування" скасовано 3,46 тис.грн. такого боргу.
Не переймається канівська влада і наповненням місцевої казни за рахунок продажу земельних ділянок. Як виявилося, продаж земельних ділянок тут проводився за експертною ціною, яка була в кілька разів нижчою від нормативної грошової оцінки. Всього протягом досліджуваного періоду було продано 17 земельних ділянок загальною площею 8,5 га, сума продажу яких склала 2,6 млн.грн. Це при тому, що їх нормативна грошова оцінка складала близько 10 млн.грн.
В той же час місцева влада не враховує, що окремі земельні ділянки вигідніше здавати в оренду, ніж продавати. Скажімо, в червні 2006 року одному із приватних підприємців продано 0,1528 га землі за експертною ціною 45,9 тис.грн. До цього часу за оренду цієї земельної ділянки він сплачував 0,78 тис.грн. орендної плати в місяць (9,3 тис.грн. в рік). Тож, оренда менше ніж за 5 років додала б до бюджету суму коштів рівну ціні продажу. А враховуючи збільшення з 2008 року ставок орендної плати за земельні ділянки, протягом 3-х років бюджет додатково отримав би близько 15 тис.грн.
Неефективно використовується у Каневі і комунальне майно. Зокрема, рішенням сесії відділу комунального майна м.Канева було доручено укласти з Канівським міським районним судом договори оренди на індивідуально визначене майно та автомобіль ВАЗ - 2104, що залишилися після ліквідації міського фонду „Законність". Не зважаючи на те, що за розрахунками відділу комунального майна, орендна плата повинна становити 282 грн. в місяць, рішенням сесії майно та автомобіль передано в оренду з орендною ставкою 1 грн. в рік (всього 2 грн.).
Прес-служба КРУ у Черкаській області
|