”Як ми думаємо — так ми і живемо“ — народна мудрість.
Ось вже 20 років ми живемо начебто в незалежній Україні. Але подивімося на наше життя, на наше оточення. Складається враження, що ми продовжуємо жити в осколку Радянського Союзу в гіршому його варіанті. Ми досі не виліземо з комуністичної ями, в яку колись впали. Українська національна ідея не працює, або як сказав Леонід Кучма ”не спрацювала“, наші вулиці досі названі в честь героїв комуністичної доби, більшовицької ідеї, героїв окупаційної влади. І при цьому ми жаліємося, що нам погано жити. Де наша ВОЛЯ до щастливого життя в своїй державі?!?!?!
В Каневі нараховується 151 вулиця і тільки 45 з них в назвах можна вважати українськими, решта — вулиці, названі в честь комуністичних діячів, або в честь героїв окупаційної держави: Росії та Радянського Союзу.
Влада міста не спішить перейменовувати вулиці посилаючись на відсутність коштів, але ж бракує не коштів, а ВОЛІ. Якби в рік перейменовувати хоч одну вулицю то їх було б вже 20.
Назви вулиць мають виховне значення і мають працювати на національну ідею, велич України та Канева. Під таким кутом зору потрібно підходити до вирішення цього питання.
Можна запитати себе: ”а що дасть рядовому канівцю зміна назви вулиці?“ Однозначно треба сказати — зразу якість життя від цього не зміниться. Треба змінювати СИСТЕМУ життя в Україні й однією з складових цієї СИСТЕМИ є зміна ідеології, а однією з складових ідеології є назви вулиць...
СИСТЕМА, породжена більшовицьким заколотом далекого 1917р. досі успішно функціонує, пустивши глибокі метастази в тіло суспільства, деформувавши культуру. Мораль, економіку, екологію, все наше життя.
Завдяки пануванню в Україні більшовицької СИСТЕМИ з 1920року по 1991 рік і понині Україна відстає в своєму розвитку від всих розвинутих країн Європи й Америки.
Про вулиці —
В першу чергу пропозиція — затвердити перелік вулиць які підлягають перейменуванню названі в честь ворогів України — діячів комуністичної партії і радянської держави: Леніна В.І., Калініна М.І., Воровського В.В., Свердлова Я.М., Ворошилова К.Е., Кірова С.М., Урицького М.С., а також перелік назв вулиць причетних до комуністичної діяльності: Піонерська — названа в честь дитячої комуністичної організації імені В.І.Леніна; Пролетарська — назва пов’язана з теоритичною опорою комуністичної партії — пролетаріатом. Жовтнева і 70-річчя Жовтня (чи Великого Жовтня) — ці дві назви вулиць пов’язані з жовтневим переворотом, здійсненим в жовтні в 1917 року в Петрограді. Ще до цього списку потрібно долучити вулицю Правди — названу на відзначення 50-річчя щоденної газети-органу Центрального комітету комуністичної партії Радянського Союзу.
Ще біля 35 вулиць в Каневі названі іменами людей та подіями, пов’язаних з Другою Світовою війною 1941-45р.р., війною в Афганістані та більшовицьким переворотом 1917р. В перспективі всі ці вулиці мають змінити свою назву, як таку такі що не працюють на національну ідею, велич України та Канева.
Добре було б підтримати ідею Івана Сорокопуда, в першу чергу давати назви вулицям на честь відомих постатей пов’язаних з Каневом та Канівщиною.
Одним з таких є Симон Петлюра. Він багато зробив для увіковічнення постаті Т.Г. Шевченка й упорядкування його могили. Про це докладно можна прочитати в книзі Зінаїди Тарахан-Берези ”Святиня“.
Громадськість Канева, та жителі названих вулиць мають вирішити, як же назвати кожну з вулиць? По можливості висловити свої думки в інформаційних засобах.
Каневу потрібне українське обличчя!!!
член ВО «Свобода» Анатолій Дзівалтовський
м. Канів |