Неприємні запахи стали нормою для багатьох мешканців України, Канів — не виключення. Проте більшість навіть не підозрює, яку небезпеку приховує для людини забруднене повітря. Головний біль, порушення функції печінки, шлунку і підшлункової залози, інші неприємності зі здоров’ям – все це може бути наслідком звичайного смороду. Як повідомляє Українська Гельсінська спілка з прав людини, цей сморід від виробничих підприємств складається зокрема з:
- Сірководню – нейротропної отрути. Може спричинити головний біль, дратівливість, порушення функції печінки, шлунку і підшлункової залози;
- Аміаку — вражає нервову систему, дихальні шляхи, може викликати запалення легенів, бронхіти, сприяти розвитку бронхіальної астми. Аміак також подразнює слизові оболонки очей, дихальних шляхів;
- Меркаптанів — мають алергенну дію. Ці речовини небезпечні для вагітних. У жінок, що піддавались тривалій дії сірководню, спостерігались викидні, народження дітей з низькою масою тіла...
Досить часто, в основному в вечірньо-нічний час, мешканці мікрорайонів поблизу Магніту та Костянця потерпають від неймовірного смороду в цих мікрорайонах. Тут є два підприємства, які, вірогідно, і створюють цей згубний для здоров’я і психіки людей дискомфорт в навколишньому середовищі, викидаючи в повітря “результати своєї діяльності”. Ось і в понеділок, 6 вересня, близько 22-00 години ці мікрорайони почав накривати цей виробничий сморід.
Як стверджує один з місцевих “афганців”, він не раз з цього приводу оббивав пороги владних кабінетів, результатів — нуль... Складається таке враження, що місцевих депутатів, які мають представляти в міській владі інтереси своїх виборців, ця проблема не турбує.
А проблему вирішити можна, принаймні так, щоб вона добряче вдарила “по кишені” забруднювачів повітря. Наприклад, міська влада створює комісію, яку очолює відповідальний за ці мікрорайони депутат, та кількох представників громадськості з потерпаючих від смороду мікрорайонів і надає їй повноваження складати протоколи: такого-то числа, з такої-то по таку-то годину, від виробничої діяльності такого-то підприємства розповсюджувався виробничий сморід... Протоколи комісії затверджує міський голова і ці документи стають підставою для звернення потерпаючих громадян до суду. (Тут, звичайно, всі законодавчі нюанси має запропонувати досвідчений юрист).
До речі, до Європейського Суду з прав людини звернулися 11 громадян України, що проживають в присілку Вільшани, що є адміністративною одиницею села Сілець Сокальського району Львівської області. Вони скаржилися на забруднення навколишнього середовища від виробничої діяльності розташованих поблизу підприємств.
Своїм рішенням від 10 лютого 2011 року в справі «Дубецька та інші проти України» (заява №30499/03) Європейський Суд визнав порушення статті 8 Конвенції, призначивши компенсацію моральної шкоди 1-5 заявникам солідарно в розмірі 32 000 євро, а 7-11 заявникам солідарно в розмірі 33 000 євро.
А таке рішення Європейського Суду — зелене світло для відстоювання своїх інтересів в українському суді. Валерій РЕВА, газета ВІКА №36, вересень 2021 |