kaniv.net logo

Веб-камера в центрі Канева


Головна > Новини > Історія 

Страченого 16 червня 1578 року у Львові, козацького ватажка Підкову поховали в Каневі

Іван Підкова виділявся серед січовиків своїм розумом, волею, військовими знаннями і досвідом, який здобув у боях з татарами і турками.

У другій половині XVI ст., як і в наступні часи, запорозькі козаки знаходилися на Хортиці. Визначною подією цього періоду було перебування тут у 1577-1578 рр. козацького ватажка Івана Підкови. Хто він такий, простий селянин чи, як він говорив, «брат молдавського воєводи Івоні» – ніхто не знав. Серед запорожців цей відважний і сильний козак був прозваний Підковою, бо він вільно ламав кінські підкови і гнув грубі цвяхи. Виділявся серед січовиків своїм розумом, волею, військовими знаннями і досвідом, який здобув у боях з татарами і турками. І не випадково він був обраний отаманом на чолі козацьких загонів, а потім і гетьманом.

У 70-ті роки козаки були вже настільки значною силою, що могли вступати в дипломатичні відносини з іншими країнами. Так, на заклик молдавського воєводи Івоні у 1574 р. 1300 козаків прийшли на допомогу для боротьби з турками. І коли турки, які ще раніше встановили протекторат над Молдавією, схопили і стратили Івоню, Іван Підкова назвав себе спадкоємцем престолу. Почувши про такого запорозького діяча, як Іван Підкова, про його подвиги, молдавські бояри направили до нього своїх посланців на Січ з проханням «взяти до своїх рук батьківщину (Молдавію), що дісталася йому від брата – видерти її у нового господаря Петра», який був посаджений турецьким султаном Мурадом III, і стати на чолі держави. Іван Підкова погодився, зібрав під свої знамена запорожців, а також 600 воїнів на чолі з Яковом Шахом, і пішов на Молдавію.

Тільки-но Підкова перейшов за Дністер, до нього приєдналися молдавські повстанці, які проголосили його господарем Молдавії. Та Петро Кривий (тодішній господар) не хотів втрачати своєї влади і виступив проти Підкови з турецьким військом. За чисельністю воно у кілька разів перевершувало чисельність запорозьких козаків. Вирішальна битва відбулася на річці Прут, поблизу Ясс. Петро був упевнений у перемозі. На передньому фланзі свого війська він виставив 500 турецьких яничарів з гарматами і вогнепальною зброєю, які відкрили шалену стрілянину. Козаки попадали. Вирішивши, що вони побиті, турки кинулися вперед. І це була фатальна помилка. Бо раптом козаки підхопилися й одночасно відкрили вогонь з рушниць, поклавши на місці відразу понад 300 турецьких яничарів. Підкова переміг Петра, який покинув військо і втік до сусідньої Валахії.

29 листопада 1577 р. козаки з тріумфом вступили до молдавської столиці Ясс. Було визволено кілька сотень невільників. Проголосивши себе государем Молдавії, Підкова направив велике посольство турецькому султану з подарунками, щоб заручитися його підтримкою, як це було і раніше при кожному новому государеві. Обурений такою зухвалістю, султан не прийняв делегацію. Незважаючи на це, гетьман ужив заходів з наведення ладу в столиці і на підлеглих землях Молдавії.
Бояри всіляко підтримували його кроки із зміцнення державної влади, розвитку торгівлі із сусідніми країнами. На подяку за це він надав їм деякі пільги і переваги.

Майже протягом року Іван Підкова не поривав зв’язків з Україною, а тим більше із Січчю Запорозькою.

Однак обстановка навколо нового молдавського господаря з кожним днем загострювалась. Незважаючи на славні перемоги, Підкова розумів, що йому не вистачає сил назавжди вигнати турків з Молдавії. Тому козацький гетьман попросив польського короля Стефана Баторія взяти Молдавію під свій захист. Та король на це не погодився, бо його лякали погрози турецького султана напасти на Польщу. Через гінця Баторій наказав Підкові негайно залишити Молдавію, щоб не дратувати турків.
Тим часом, одержавши допомогу з боку турків і поляків, війська Петра Кривого через рік наблизились до Ясс. Прихопивши в місті чимало трофеїв, Підкова вирушив в Україну. Шлях козаків проліг через міста й села Поділля. Водночас, польський король Стефан Баторій отримав від турецького султана грізного листа з вимогою покарати козаків. Ця подія стурбувала його, позаяк король не хотів сваритися із султаном, тим більше, що він готувався до війни з Москвою, а для цього йому був необхідний такий союзник, як Туреччина. З цією метою він видав універсал, адресований місцевим урядникам, в якому застерігав їх про загрозу походів козаків у Молдавію і Валахію. Король зобов’язав люблінського воєводу прибути на Поділля і розправитись із загонами Івана Підкови. Одночасно універсал був вручений київському воєводі князю Костянтину Острозькому з вказівкою виступити з військом в низину Дніпра і вибити звідти непокірних січовиків.

Стефан Баторій велів заарештувати Івана Підкову і доставити його у Варшаву. Так і було зроблено. На засіданні польського сейму окремі сенатори висловлювалися за звільнення Івана Підкови, зважаючи на його авторитет серед запорожців та заслуги у боротьбі проти турецько-татарської агресії. Але Баторій наказав відрубати йому голову прилюдно.
За традицією польські магнати розправлялися з козацькими гетьманами і проводирями у місті Львові. За наказом короля перед Львівською ратушею 16 червня 1578 р. у присутності турецького посла відбулась страта відважного козака. Наостанок Підкова звернувся до побратимів з проханням поховати його за козацьким звичаєм, що і було зроблено. Вірні товариші поховали його в Канівському монастирі (сучасна Черкащина).

Джерело: газета Козацький край

WayBe

17 червня 2012, 15:47

Теги статті:
Підкова  історія  Канів  
Голосів:
3
03

Всього коментарів: 4

Сторінка коментарів: 1
Показати коментарі

www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій,
оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Вхід
Login:
Пароль
Пам'ятати?
Реєстрація
Забули пароль?

Нові теми:

Канівську райлікарню фінасуватимуть у складчину з бюджету ОТГ та РДА

Прокуратура вимагає визнати недійсною угоду про використання землі на березі Дніпра в Канівському районі

3 постріли - 3 російських танки

На базарі згорів магазин автозапчастин

«Ергопак» - Канівська влада

Краще пізно, ніж ніколи

Cпрощено умови ліцензування для суб’єктів господарювання, які здійснюють зберігання пального

КП «Міський ринок»

Ноу-хау у царині демократії

Викривачі корупції – нова категорія осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу

Популярні за тиждень:

Щодо скорочення ЦРЛ [12]

Краще пізно, ніж ніколи [11]

Ноу-хау у царині демократії [3]

«Ергопак» - Канівська влада [1]

anonim123 [0]

Викривачі корупції – нова категорія осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу [0]

КП «Міський ринок» [0]

Cпрощено умови ліцензування для суб’єктів господарювання, які здійснюють зберігання пального [0]

На базарі згорів магазин автозапчастин [0]

3 постріли - 3 російських танки [0]

Про що зараз спілкуються:

nnn1
Олександр Скорина, насправді прийняття такого рішення це скоріше PR чим необхідність. Ні краще ні гірше від його прийняття не буде, зате буде видимість роботи ради, норми і правила установлюються т.. [весь]
Краще пізно, ніж ніколи [11]

Олександр Скорина
slavikf,TOXA,nnn1. Цивілізований світ встановлює собі правила, порядки, розпорядки, графіки, яких в суспільному житті мають дотримуватися всі. І вони в основному їх дотримуються. До тих, хто з різн.. [весь]
Краще пізно, ніж ніколи [11]

turoc
ТДІ реагує з водою з утворенням вуглекислого газу, що може привести до розширення запечатаного контейнера і до можливого вибуху . Контейнери з цією речовиною можуть бути вибухонебезпечними, навідь будучи порожніми.
«Ергопак» - Канівська влада [1]

Анті-гоблін
PS З цікавістю прочитав "залізобетонні" аргументи про всеперемагаючу силу духу людини, яка не дасть собі засохнути. Тут ви маєте рацію - принцип "навіщо це виконувати, якщо зручніше обійти" продо.. [весь]
Краще пізно, ніж ніколи [11]

nnn1
все це має мало сенсу в світлі існування інтернет торгівлі, люди швидше зрозуміють що придбати алкоголь через інтернет, а потім вночі його продати з величезним наваром буде дуже вигідно. Таке рішен.. [весь]
Краще пізно, ніж ніколи [11]

slavikf
Не менш шановний Анті-гоблін, прийняте рішення безуспішно намагається порушити фундаментальний закон економіки - Попит породжує пропозицію. Тому якщо офіційні торгові точки не зможуть задовольнити.. [весь]
Краще пізно, ніж ніколи [11]

Анті-гоблін
Шановні slavikf і ТОХА, перепрошую, але я не маю бажання обговорювати особливості різних аспектів вживання жаданих напоїв в сутинках, в темряві... А рішення прийняте цілковито правільне.
Краще пізно, ніж ніколи [11]

TOXA
Если человек захотел "лишнюю", то его не остановить. Будут травиться самогоном от условной бабки. Ну или магазины будут сдавать "в аренду" со 100% залогом. Или переливать в тару от "минералочки". Короче черный рынок создадут.
Краще пізно, ніж ніколи [11]

slavikf
Анті-гоблін, саме для цього існують "точки", ви не знали?
Краще пізно, ніж ніколи [11]

Анті-гоблін
Порівняння з сухим законом некоректне - снігу, який би прикривав порожні результати, різних ємностей і торгових брендів, що валяються будь-де, відсутності такого закону, немає. Наскільки мені від.. [весь]
Краще пізно, ніж ніколи [11]

Активні оголошення:

Продам
Куплю
Робота
Послуги
Продается дом
Здам квартиру
Послуги
Міняю
Оголошення

Розділи новин:

З блогів
Міські новини
Регіональні новини
Цікавинка
Влада
Податкова
Спорт
Шевченко
Історія
Кримінал
Спортивні новини
Новини
Анонси
Районні новини
Новини району
Вибори
Політика
Флейм
Віка
Космос
www.kaniv.net
Video
Розповіді
Видання
Міські новини, екологія
Нещасний випадок
Статистика
Мистецтво
Долі людські
Транспорт
Війна
Політика, канів
Цікавинка регіональна
Історія, Свято
Обговорення
Дніпрова зірка
Бизнес
Історія, політика
Сміх тай годі!
Наука
Пожежа
Криминал
демократія і авторитаризм
права людини
Обхохочешься блин
Карти
Розваги
Милосердя
Обласні новини
Недільна школа
Міські новини, КУКіМ
Міські новини, зустріч з міським головою
Пенсійний фонд
Новини ринку
Екологія
Торренты
Канівщина,затримано, крадій, ліс
Центр Молодіжних Ініціатив
Телекомунікації
Бізнес
чат, чам
фото

Січень
НдПнВтСрЧтПтСб
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Календар новин     


Правила сайту
Новини
Оголошення
Афіша

© 2006-2019 Рекламна агенція "РЕКЛАМЕРА".
Контакт для розміщення реклами та матеріалів на сайті: (096) 9991699, email: waybester@gmail.com


Інформаційний партнер проекту - "Дніпрова зірка"