kaniv.net logo

Веб-камера в центрі Канева


Головна > Блоґи > Анті-гоблін 

До 70-річчя від дня народження Квітки Цiсик

Квітка Цисик

         Дивна, багато в чому трагічна доля випала маленькій симпатичній жінці, відомій американській студійній вокалістці, яку в 1998 році назвали найбільш упізнаваним голосом США. Її голос хоч раз почули понад 20 мільярдів людей, що в три рази більше за все населення планети. Ім’я цієї співачки Квітка Цісик.

Квітка Цісик

Квітка Цісик

     Хто хоч раз почув голос цієї співачки, ніколи не забуде її, наче вона знала якусь таємницю, загальну для кожного людського серця. Кажуть, її голос має містичну силу, заворожує і лікує.

    Звідки ж взялася чарівна українська квітка, яка знала таємний код української душі, у чужині, в самому центрі Нью-Йорка?

    Під час війни в 1944 році молоді батьки Квітослави (скорочено Квітка) виїхали зі Львова і довгий час переховувалися від німців і від радянської влади. І, нарешті, в сорок дев'ятому році, завдяки фінансовій допомозі друзів і родичів, потрапили в США.

   Маленька Квітка

Маленька Квітка

   Це була інтелігентна сім’я. Мама Іванна – вчителька, належала до роду відомих у Львові архітекторів на прізвище Нагірні. Її дід спроектував і побудував понад двісті відомих храмів на Галичині. Її чоловік, батько Квітослави, Володимир Цісик народився у відомому енергетичному і містичному місці України – в селі Ліски під Коломиєю, біля так званого Циганського горба, де сьогодні проходять музично-поетичні фестивалі на честь Квітки Цісик та інших її відомих земляків.

    Велика частина музично обдарованої родини Цісиків була репресована перед війною. Діда Олексу розкуркулили і він був засланий в Казахстан, брати заарештовані, багато з них зникли безвісти, вважається, що вони розстріляні. Тільки двом братам вдалося виїхати до Львова й уникнути розправи. Володимир закінчив консерваторію, вчився в Мюнхені, став першою скрипкою Львівського оперного театру.

 Квітка-балерина. Ілюстрація з діаспорного журналу

Квітка-балерина. Ілюстрація з діаспорного журналу “Екран”,1968 р.

    У сорок четвертому році, тікаючи від можливих гонінь з боку радянської влади, Цисіки покинули Львів. У цей же час з міста виїхала і сім’я Іванни, з якою Володимир зовсім недавно познайомився і навіть встиг закохатися. Повінчалися вони в Криниці, зараз це польський бальнеологічний курорт. Перша їхня дитина – дочка Марія – народилася в таборі для інтернованих у Німеччині, а 4 квітня в 1953 році в Нью-Йорку народилася друга дочка – Квітка. Дівчинка, яка згодом стане легендою американських студій і справжнім відкриттям української естради, повернулася до слухачів у дев’яності та двотисячні вже після своєї смерті. Квітка побувала на історичній батьківщині таємно всього один раз в 1983 році. Тоді її ще ніхто не знав навіть в професійних колах.

Квіточка в однострої пластунки-новачки. Кінець 1950-х рр.

Квіточка в однострої пластунки-новачки. Кінець 1950-х рр.

    У чотири роки талановита дівчинка візьме в руки скрипку, а її знаменитий батько (співзасновник Українського Музичного Інституту (УМІ) в Нью-Йорку) даватиме їй уроки. Хоча у Квітки було безліч талантів: вона грала в театрі, танцювала, прекрасно співала.

   Цісики розмовляли вдома українською мовою і співали прекрасні українські пісні, які все життя, наче якийсь містичний код або надзавдання, стояли над Квіткою і вимагали, щоб вона їх виконувала і популяризувала. Батьки змалечку віддали дівчаток до української суботньої школи і до літнього табору пластунів “Новий Сокіл”. Там Квітка очолила юнацький співочий ансамбль “Соловейки”, де виконувалися народні українські пісні, в тому числі пісні січових стрільців, заборонені у СРСР.

Квітка Цісик грає на скрипці

Квітка Цісик грає на скрипці

    Квітка могла б стати скрипалем, але любов до співу пересилила батьківські надії на виконавську кар’єру дочки. Вступила до консерваторії, відмовившись від скрипки, вибрала вокал, мріючи про кар’єру оперної співачки. Її голос був дуже схожий на голос скрипки. Це рідкісне колоратурне сопрано – найвищий і найрідкісніший жіночий голос. Крім того, Квітка Цісик володіла технікою “білого голосу”, властивого народній традиції карпатського регіону. Українці називають такий голос внутрішнім, що йде з серця, з глибини душі. Неповторне поєднання робило голос вокалістки воістину унікальною знахідкою для оперної сцени. Але їй не судилося зробити кар’єру оперної прими.

Квітка Цісик грає на скрипці

   Квітка Цісик грає на скрипці Квітка Цісик з батьком та сестрою

    У 1971 році Квітка не раз виступала на сцені разом з батьком і сестрою Марією (сестра стала відомою піаністкою високого рівня, давала уроки в Карнеґі-холі й акомпанувала відомим співакам). Одного разу прямо на сцені у Володимира Цісика стався серцевий напад. Після смерті батька про оперну кар’єру довелося забути. Потрібно було заробляти на життя та навчання. Професійно поставлений унікальний голос Квітка змушена була продавати в якості рекламного: для запису демоверсії пісень для співаків, джинглів для рекламних роликів, бек-вокалу.

    Джингл – музичний або вокальний продакшн-візуальний ефект радіо- або телеефіру. Джингл являє собою коротку, закінчену музичну фразу з вокального переспіву.

 Сім'я Цісиків. Сестра Марія, тато Володимир, мама Іванна та Квітка зі скрипкою

Сім’я Цісиків. Сестра Марія, тато Володимир, мама Іванна та Квітка зі скрипкою

    У неї не було агента і доводилося самостійно “себе просувати”. Спочатку нікому невідома співачка на ім’я Кейсі (КС – псевдонім за першими літерами імені Kvita Cisyk) не мала роботи. Сімнадцятирічна емігрантка нікого не цікавила. Але одного разу хтось все-таки прослухав один з її записів і зрозумів, що це справжнє вокальне золото, знахідка, яка незмінно перетвориться в монети.

    І так поступово почалася її кар’єра в рекламному бізнесі. Багато компаній, які зверталися до неї, розуміли, яка перлина практично за безцінь їм дістається. Вони дуже швидко прибрали її до рук і побачили результат. Цей чарівний голос дійсно мав якусь магічну силу, заворожував і привертав.

Предстоятель УГКЦ Йосиф Сліпий під час таборування пластунів на оселі

Предстоятель УГКЦ Йосиф Сліпий під час таборування пластунів на оселі “Новий Сокіл”. Владика тримає руку на голові Квітки, 1968 р.

   Скоро роботи стане так багато, що Цісик перетворитися в найдорожчу і найзатребуванішу співачку рекламних джинглів.. Понад 16 років вона була єдиним голосом компанії “Форд” та отримувала такі величезні гонорари, що могла собі дозволити нерухомість в найдорожчому районі Нью-Йорка біля Центрального парку. Тут же була придбана нерухомість для студії, де працювали її перший та другий чоловік.

Квітка на обкладинці платівки

Квітка на обкладинці платівки “Іванку”. В ній записані національні й пластові пісні українською та англійською мовами. Швидше за все, це перші записи співачки

   З першим Джеком Корнером – джазовим музикантом, який був старший за неї на 14 років, Квітка прожила всього рік. Вона безмірно поважала його за талант і допомогу в співочій кар’єрі. Другим чоловіком став Едвард Ракович, відомий інженер звукозапису, який працював з відомими співаками, такими як Мадонна, Джордж Бенсон та інші.

  День Квітки (Кейсі) був розписаний по хвилинах: з восьмої ранку до восьмої вечора. Вона записувала вокальні номери для різних комерційних проектів. Рекламувала курятину, собачий корм, автомобілі й т.д. З одного боку, це давало високий дохід і вигідне становище. З іншого, по-суті, стало розпиленням видатного, даного Богом таланту.

У ролі

У ролі “Попелюшки” в балетному спектаклі

     Не випадково Квітка Цісик відчувала незадоволеність і мріяла про інші висоти. Одного разу, розмовляючи зі своїм чоловіком про українську пісню, сказала, що немає нічого прекраснішого, ніж мелодії її батьківщини, що це справжній скарб і їй дуже хочеться, щоб всі побачили його. “Ну, покажи ж ці хвалені українські пісні, чому ми їх не чуємо? Де вони?” Це був кінець сімдесятих, коли української пісні в якісному записі просто не було. А та, що була, не могла конкурувати з якісним американським фольклором та іншою вокальною продукцією.

Квітка Цісик у ролі Попелюшки та маленькі «мишки» в однойменному балетному спектаклі у постановці Роми Прийми (за сайту korrespondent.net)

Квітка Цісик у ролі Попелюшки та маленькі «мишки» в однойменному балетному спектаклі у постановці Роми Прийми (за сайту korrespondent.net)

    І тоді у Кейсі виникла ідея записати українські пісні не під бандуру і скрипку, а на високому професійному рівні. Щоб в цьому проекті брали участь відомі музиканти та аранжувальники. Тоді вона задумала записати альбом, використовуючи аранжування першого чоловіка і можливості звукозапису другого. Запросила більше сорока відомих професіоналів і платила їм зі своєї кишені. Після важкого робочого дня до третьої години ночі записувала українські пісні.

    Акомпанувала їй сестра, за правильністю вимови стежила мама Іванна. Таким чином, жінка, яка ніколи не була в Україні й чула народні пісні тільки від своїх рідних і знайомих, записала абсолютно оригінальні трактування відомих мелодій, заново прочитавши українську душу. Кажуть, що Квітка Цісик відчула українців краще, ніж самі українці відчувають себе. Перший альбом називався “Квітка”. Другий альбом – “Два кольори” – вийшов через дев’ять років у 1989 році, і в його записі знову брали участь обидва чоловіка Квітки Цісик.

Квітка Цісик

Квітка Цісик

     За радянських часів її пісні були під забороною, як творчість закордонної виконавиці. Якимось чином підпільно записи переправлялися в СРСР і поширювалися. Квітка повернулася додому. Поступово її почали впізнавати не тільки професіонали, але й прості слухачі. Керівник ансамблю “Червона рута”, Олександр Горностай, взяв у неї єдине інтерв’ю і запросив в Україну з концертами, розуміючи, який подарунок вона зробила українській естраді. Але їй завадила хвороба.

    А тим часом співачка могла б стати відомою в США набагато раніше і зробити кар’єру ще в 1977 році, після отримання Оскара за виконану пісню у фільмі “You Light Up My Life” (“Ти запалюєш моє життя”). Вона записувала в той час пісні для кінофільмів, й одного разу її помітив режисер Джозеф Брукс, який написав кілька пісень для свого фільму про молоду співачку. Головній героїні потрібен був голос. Квітка погодилася виконати пісні для фільму і зіграти в ньому маленьку епізодичну роль. При цьому Брукс підбивав клини і годував співачку обіцянками.

 З чоловіком Едвардом. Світлина з журналу

З чоловіком Едвардом. Світлина з журналу “Ford Times”, 1990 р.

     Фільм вийшов досить слабкою мелодрамою, а от пісня, тобто Саундтрек завоював “Оскара”. Однак, Брукс затягував офіційне визнання та оплату нікому не відомій співачці Кейсі. Цим моментом скористався його знайомий, у якого була дочка, котра мріяла про кар’єру співачки. Деббі Бун записала альбом з піснями з фільму, викупивши права на їхнє виконання у Брукса ще до вручення премії.

     Деббі повністю “успадкувала” вокальну манеру Квітки, і пісня в її виконанні кілька тижнів займала перші рядки хіт-парадів. Квітка не прийшла на вручення Оскара, тому що пісню до фільму замість неї на церемонії співала Деббі. Хоча вкрадена пісня не принесла слави співачці-кокурентці. Це була єдина її удача, хоч і вкрадена.

Чоловік Едвард Раковіч, син Ед-Володимир та Квітка. Початок 1990-х

Чоловік Едвард Раковіч, син Ед-Володимир та Квітка. Початок 1990-х

    А Брукс між тим запросив Квітку до себе, багато лестив, але вона відмовилася від близькості й зажадала лише платні за роботу. Він заплатив, але ім’я Квітки було видалене з титрів. Вона не почала судитися і пішла в тінь.

    Можливо, ця несправедливість і глибока образа довгі роки не давали співачці спокою, і вона всіма способами намагалася довести американському слухачеві свою цінність. А може і сприяли тому, щоб вона зробила іншу кар’єру і записала найкращі альбоми українських пісень, які згодом були неодноразово номіновані на різні премії.

Вісімнадцять років вона була єдиним голосом автомобільної компанії

Вісімнадцять років вона була єдиним голосом автомобільної компанії “Ford”

     Проте й американська кар’єра відбулася! Менеджери “Форду” підрахували, що виконані нею рекламні пісні були почуті понад 20 мільярдів разів. Компанія “Форд” ще ні з ким з вокалістів не працювала так тісно і так довго, як з Кейсі, тож щорічно дарувала їй нову модель авто. Але Кейсі, поціновувачка швидкої їзди, любила тільки свій червоний “Ягуар”.

     Багато в чому вона була справжньою американкою, в сім’ї якої проповідувався активний і прагматичний американський стиль життя. Квітка любила коней, свою собаку породи чау-чау, обожнювала гуляти берегом океану і, звичайно, співати. Другому чоловікові Квітка народила сина Еда-Володимира, якому було всього 8 років, коли мама померла. Він теж став музикантом.

Квітка Цісик

Квітка Цісик

    Коли в 1991 році співачці вперше був поставлений діагноз рак грудей, лікарі давали їй кілька місяців життя. Але вона боролася з хворобою довгі сім років, проходячи виснажливі курси хіміотерапії і не припиняючи плідно працювати. У неї була мрія записати ще один альбом з українськими піснями (колискові для сина), приїхати з концертами на історичну батьківщину, навіть всупереч своєму страху перед великою аудиторією (вона завжди залишалася камерною, студійною співачкою або співачкою бек-вокалу). Але цьому не судилося втілитися в життя. Спочатку через велику зайнятість, потім через хворобу.

Меморіальна дошка на честь Квітки Цісик

Меморіальна дошка на честь Квітки Цісик

   Однак мрія чудової квітки, яка могла би стати окрасою будь-якої сцени, все-таки здійснилася. Голос Квітки Цісик повернувся на батьківщину її предків, її ім’ям названо вулицю у Львові та створено музей, присвячений їй та її таланту.

   А на батьківщині її батька в селі Ліски проходять музичні фестивалі в її честь. Бракує тільки книги та оскароносного сценарію, щоб увічнити історію цієї чудової жінки, успішної американки з великою українською душею, щоби повернути їй вкрадену колись славу.

Ористарх БАНДРУК

Джерело:https://na-skryzhalyah.blogspot.com/

Фото: http://blogs.korrespondent.net/

Анті-гоблін

3 квітня 2023, 22:06

Теги статті:
#   Україна   війна   диктатура   EU   ЄС  Росія   СРСР   NATO  USA  реформа  
Голосів:
4
04

Всього коментарів: 2

Сторінка коментарів: 1
slavikf

4 квітня 2023, 11:17

IP: 188.239.119.xxx
Рейтинг: 1

Єдина, у чиєму виконанні визнаю цю пісню

slavikf

4 квітня 2023, 11:26

IP: 188.239.119.xxx
Рейтинг: 2

В Кременчуці перейменували провулок Л.Толстого на Квітки Цісик

www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій,
оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом

Сторінки коментарів:Вхід
Login:
Пароль
Пам'ятати?
Реєстрація
Забули пароль?

Нові теми:

ШПИГУНСЬКА ВІЙНА: ЯК ЦРУ ТАЄМНО ДОПОМАГАЄ УКРАЇНІ БОРОТИСЯ З ПУТІНИМ

Сільрада на Черкащині замовила ремонту доріг на 16,5 мільйони гривень у свого улюбленця

"Нашим шановним депутатам": в Каневі начальник ТЦК роздав повістки у міськраді

Командир взводу мобільних вогневих груп розповів про роботу

Олег Синєгубов показав кадри з лінією оборони в Харкові

Споруджувати укріплення в "мінус три поверхи" просто на кордоні неможливо, серйозна фортифікація йде далі: голова Держспецтрансслужби пояснив про рубежі оборони

Слідчі Нацполіції оголосили підозру шахраям, які легалізували в Україні понад 25 млн грн незаконного прибутку, отриманого у співпраці з росією

Владислав Жайворонок дав коментар стосовно подій в Україні протягом останнього часу

Вступай до лав Збройних Сил України!

ЗСУ готові нищити окупантів і чекають у свої лави новобранців!

Популярні за тиждень:

Командир взводу мобільних вогневих груп розповів про роботу [0]

"Нашим шановним депутатам": в Каневі начальник ТЦК роздав повістки у міськраді [0]

Сільрада на Черкащині замовила ремонту доріг на 16,5 мільйони гривень у свого улюбленця [0]

ШПИГУНСЬКА ВІЙНА: ЯК ЦРУ ТАЄМНО ДОПОМАГАЄ УКРАЇНІ БОРОТИСЯ З ПУТІНИМ [0]

Про що зараз спілкуються:

Rima752
Пишаюсь такими людьми! Українці - сильна нація!!! Слава Україні!!
Втрата чоловіка, служба в ЗСУ і материнство: історія бойової медикині Каріни Білик [1]

Весна надії
Мені б тоже цікаво було б послухати пяк вона голосувала?
Коли звітується депутат Черкаської районної ради Горьова Наталія? [2]

slavikf
Те, що сталося після квітня 2019 року нічому вас не навчило
Щодо участі парламентської делегації у щорічній Мюнхенській конференції з безпеки [1]

semko
Та Горьовій буде про що звітувати, аби ще всі депутати так працювали.
Коли звітується депутат Черкаської районної ради Горьова Наталія? [2]

semko
А що молодших та і взагалі нових людей немає? Нам в Місту потрібно енергійного, грамотного, ініціативного місьного голову до 50 років, який хотів і мав сили та бажання трудитися для людей. Хорошу.. [весь]
Канів через 100-98 років [3]

klimenko_2015
ПЕВНО ЩО НАМ ПОТРИБНИЙ АКТИВНИЙ ЗНАЮЧИЙ НАШИ ГРОМАДСЬКИ ПРОБЛЕМИ ХАЗЯЙНОВИТИЙ МУДРИЙ ТА ПРОКАТАНИЙ ЖИТТЯМ ДЯДЬКО З МИСЦЕВИХ, В НИВЯКОМУ РАЗИ НЕ З ЧИНОВНИКИВ КАНИВСЬК.. [весь]
Канів через 100-98 років [3]

Космонавт
Тільки Саня Рябошлик зможе навести порядок в Каневі
Канів через 100-98 років [3]

WayBe
Буду дуже усім Вам вдячний! Зараз це критична потреба, як для мого підрозділу, так і для мене особисто. Дякую, куме! Дякую друзі!
Збори для Володі Буренка [1]

voskresennai
Мій телефон 0938834311
Продам будинок [2]

voskresennai
Доброго вечора. Ви не залишили номер телефону. Цікавить будинок.
Продам будинок [2]

Активні оголошення:

Продам
Куплю
Робота
Послуги
Продается дом
Здам квартиру
Послуги
Міняю
Оголошення

Розділи новин:

З блогів
Міські новини
Регіональні новини
Цікавинка
Влада
Податкова
Спорт
Шевченко
Історія
Кримінал
Спортивні новини
Новини
Анонси
Районні новини
Новини району
Вибори
Політика
Флейм
Віка
Космос
www.kaniv.net
Video
Розповіді
Видання
Міські новини, екологія
Нещасний випадок
Статистика
Мистецтво
Долі людські
Транспорт
Війна
Політика, канів
Цікавинка регіональна
Історія, Свято
Обговорення
Дніпрова зірка
Бизнес
Історія, політика
Сміх тай годі!
Наука
Пожежа
Криминал
демократія і авторитаризм
права людини
Обхохочешься блин
Карти
Розваги
Милосердя
Обласні новини
Недільна школа
Міські новини, КУКіМ
Міські новини, зустріч з міським головою
Пенсійний фонд
Новини ринку
Екологія
Торренты
Канівщина,затримано, крадій, ліс
Центр Молодіжних Ініціатив
Телекомунікації
Бізнес
чат, чам
фото

Травень
НдПнВтСрЧтПтСб
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Календар новин     


Правила сайту
Новини
Оголошення
Афіша

© 2006- Рекламна агенція "РЕКЛАМЕРА".
Контакт для розміщення реклами та матеріалів на сайті: (096) 9991699, email: waybester@gmail.com


Інформаційний партнер проекту - "Дніпрова зірка"