kaniv.net logo

Веб-камера в центрі Канева
Головна > Блоґи > Анті-гоблін 

Карикатура на Зеленського. Чому київська бібліотека прибрала роботу художника Смаля

Ze

Люди дуже дивуються, коли з ними поводишся так само, як і вони з тобою

Ze!

Київська публічна бібліотека імені Лесі Українки прибрала з виставки робіт відомого українського карикатуриста Олега Смаля зображення президента Володимира Зеленського.

Хоча ще 19 липня, коли відкривали виставку художника, сама ж бібліотека похвалилась, що у представленій колекції є карикатури на всіх президентів України.

Олег Смаль, відомий своїми політичними карикатурами для видань "Дзеркало Тижня" та KyivPost, звинуватив бібліотеку у тому, що його роботу прибрали з виставки без попередження. Він закликав більше не відвідувати виставку.

А директорка бібліотеки Ольга Романюк у коментарі ВВС News Україна пояснила, що заклад відвідують багато прихильників чинного президента, їх не хотіли ображати. У бібліотеці наполягають - жодної політичної цензури у цій історії немає.

Бібліотеkа

Після виходу матеріалу художник повідомив ВВС News Україна, що бібліотека помістила карикатуру в рамку і поставила її на столі на вході у виставку

Карикатури і гумор

19 липня на сайті однієї з найвідоміших бібліотек Києва з'явилась новина про відкриття там виставки: "Олег Смаль - сміхотворець і не тільки".

Пан Смаль є відомим в Україні карикатуристом. У 2015 році в інтерв'ю BBC News Україна він стверджував, що для "політичного карикатуриста немає нічого святого".

19 липня керівництво бібліотеки дуже схвально відгукувалось про експозицію.

смаль

Олег Смаль

"В експозиції представлені карикатури на політичних діячів, усіх українських президентів, соціально важливі події та явища", - наголосили у новині.

На сайті бібліотеки можна знайти одразу кілька новин про цю виставку та навіть інтерв'ю з автором.

Проте вже за кілька днів почався скандал.

"Перший випадок в біографії. Я не хочу, щоб на мою виставку в бібліотеці ім. Лесі Українки приходили люди. Причина на фото. На порожньому місці була карикатура на президента Зеленського. Дрібниця, але я з такою виставкою виглядаю "хоробрим" карикатуристом, котрий насміхається безжально над колишніми президентами і боїться нинішнього. Роботу зняли організатори виставки -"кабы чего не вышло...", - написав пан Смаль і опублікував фото з порожнім місцем, де була карикатура на чинного президента.

Смаль

Розгніваний автор пообіцяв, що тепер в Україні організовувати виставок не збирається.

У розмові з ВВС News Україна Олег Смаль пояснив, що зняття карикатури обґрунтували можливою образою почуттів чиновників, які у бібліотеці пишуть іспити з української мови.

Олег Смаль надав BBC News Україна карикатуру, яку прибрали з виставки.

Він наполягає, що раніше у нього не було проблем із карикатурою на чинного президента у його власній галереї.

янукович

Щодо політичного тиску чи цензури в минулому, то згадував проблеми у часи президентів Кучми та Януковича.

"Звісно, були раніше проблеми - з Кучмою, з Януковичем. Різні проблеми, судові позови, блокування виходу газет з карикатурами і багато подібного", - згадує художник.

При цьому за часів Ющенка чи Порошенка серйозних проблем не було.

Не образити виборців Зеленського

BBC News Україна поспілкувалась з директоркою бібліотеки імені Лесі України Ольгою Романюк.

Пані Ольга запевнила, що про політичну цензуру в цій історії не йдеться, а прибирання роботи пояснила прагненням не образити почуття прихильників Володимира Зеленського.

Смаль1

"Будь-яких портретів чи зображень чинних президентів на стінах приміщень державної установи ми ніколи не вивішували за незалежної України. Цього разу ми ухвалили рішення не вивішувати ще й через те, що серед наших відвідувачів багато тих, хто обрав і досі підтримує нинішнього президента. І гостро реагує на подібні речі. Перетворювати приміщення бібліотеки на майданчик сварок між відвідувачами, подібний тому, що твориться в соціальних мережах, ми не хочемо", - повідомила пані Ольга.

Хоча в день відкриття виставки бібліотека не бачила проблеми у карикатурі на чинного президента.

Ольга Романюк наполягає, що попри наше бажання чи небажання, Зеленський - законно обраний більшістю.

Смаль2

 

"Я особисто голосувала не за нинішнього президента, то був мій особистий громадянський вибір", - додає вона.

"Підписаними ним законами, указами про відзначення ювілеїв і подій бібліотека керується у діяльності, як будь-яка державна установа. Цензури немає", - наполягає директорка.

Смаль3

 

Вона припускає, що художник просто може бути ображений через те, що на відкриття виставки прийшли тільки десяток людей.

За її словами, більшість співробітників бібліотеки цю роботу щодо президента сприйняли не як карикатуру на політичну діяльність президента, а як карикатуру на нього як людину.

Смаль4

 

Ольга Романюк наполягає, що Олег Смаль у своїй галереї не виставляв карикатуру на президента Зеленського. Що сам художник заперечує.

"В моїй галереї була велика виставка з усіма президентами. Жодних цензурних проблем", - вказує художник.

Джерело - ВВС

 

 

"Хронічно перелякана країна": Інтерв'ю з автором карикатури на Зеленського, яку видалили з виставки

Олег Смаль – відомий в Україні і за кордоном автор політичних карикатур. За одну з них він навіть отримав позов на 120 мільярдів гривень… Але то було не з карикатурою на президента Зеленського – її просто тишком-нишком видалили з виставки, що мала відбутися в державній бібліотеці. Олег, який не хотів щоби його сприймали як боягуза (колишніх президентів малює, а чинного – зась), написав про інцидент у фейсбуці. Після чого розгорівся величезний скандал

Катерина Ейхман
Заступниця керівника регіональних редакцій Depo.ua, журналістка, фотографка
     30 липня 2021 09:00
 

Через цей випадок в Україні знову заговорили про цензуру, а співробітники державної установи, які, можливо, хотіли захистити президента (чи себе? чи почуття глядачів?), самі виставили його на посміховисько. Адже багато хто подумав, що він сам її і зняв.

До Олега ми прийшли у гості в Муніципальну галерею мистецтв Деснянського району, де він зараз працює. В цій же галереї свого часу відбувалась і його велика виставка карикатур абсолютно без цензури. Олег травить анекдот за анекдотом, показує свої роботи і пояснює, чому постійно ходить з олівцями.

Без олівця в руках він не може  придумувати карикатури.

Розкажіть детальніше про інцидент з бібліотекою Лесі Українки

– Мені запропонували зробити цю виставку в бібліотеці, я не дуже охоче погодився, бо зараз не дуже доречний час для виставок. COVID-19 в першу чергу вдарив по мистецьких акціях, і навіть якщо виставки проходять, я інформайцію даю, але персонально нікого не запрошую, тому що переймаюсь тим, що раптом прийде людина на виставку, а потім захворіє коронавірусом. А я буду думати, чи не на відкритті виставки вона захворіла.

Виставку цю я попередньо показав (подивитися її можна тут, –  ред.) і навіть попередив, що вона трохи специфічна для хронічно переляканої країни. Проблеми не було, хоч я і попереджав неодноразово, що мій досвід показує, що з моїми виставками завжди потім "шкандаль". Я сам розвішував виставку, роботи кріпив досить монументально. За тиждень виставка відкривалась офіційно, я прийшов і побачив, що роботи однієї, а конкретно – карикатури на президента Зеленського, немає. Я для виставки навіть свідомо обрав найневиннішу роботу. Бо як на мене, то на інших президентів – і наших, і ні – карикатури набагато жорстокіші. 

Мені щось почали пояснювати, але не сказали, хто зняв, чий наказ, просто сказали, що роботу зняли. І пояснення було досить невиразне, що, мовляв, в бібліотеку приходять держслужбовці, і ця карикатура може їх державнослужбовську душу поранити.

Але, все ж, відкриття виставки відбулось, я прочитав працівникам бібліотеки, як до цього обіцяв, лекцію про жанр карикатури, про її місце в демократичному суспільстві, про успіхи українських карикатуристів та про трагедію "Шарлі Ебдо". Чесно кажучи, я думав, що після того, як я старанно розповів про карикатуру і про її місце в світовій культурі, проблему буде вичерпано, і роботу тихенько повісять назад. Виявилось, що ні. Але я на тему свободи слова злопам'ятний. 

 

Олег Смаль

 

Олег Смаль зі своїми роботами

Я написав пост в фейсбуці, що трапився такий випадок, і я не бажаю, щоб на мою виставку приходили люди. Ця виставка не передає мою творчість, а виглядає так, що я страшенно хоробрий, коли треба насміхатись над колишніми президентами, і страшенно боюсь, коли треба малювати чинного. 

Далі все взагалі пішло нерозумно. Працівники бібліотеки замість того, щоб просто повернути карикатуру на місце або взагалі закрити виставку, взяли карикатуру на Зеленського в окрему рамочку і поставили на стіл. А далі почали звинувачувати всіх і вся навколо.

Найоригінальніша версія, яку я дуже активно підтримую, — що це я все сам організував для піару. Я відповідаю, що так, звичайно, я короткої липневої ночі прийшов в бібліотеку, перегриз дроти сигналізації, взяв драбину, зняв портрет Зеленського і потім по-єзуїтські почав заламувати руки і кричати "на поміч". Я написав це на фейсбуці, і люди почали сприймати це як святу правду.

Це було б смішно, якби не було так сумно. 

На вашу думку, карикатуру зняли через вказівку згори, чи це була ініціатива працівників бібліотеки?

– Я думаю, що це ініціатива знизу – "как би чєго нє вишло". Якийсь генетичний страх, що прийде цар і на каторгу відправить чи дулю покаже, чи пів дулі преміальних знімуть. Я не знаю. Здається, це просто якась консервація того, що люди не відчувають, що СРСРу уже 30 років немає. В них як був СРСР, так і залишився.

Чи були колись у вас подібні конфлікти?

– Згадав свій конфлікт з виданням, яке намагалося цензурувати. Власне, тут слово "цензура" не використовувалось, є таке дуже оригінальне поняття – редакційна політика. Я колись співпрацював з одним київським виданням і вони мені говорили з таким хорошим шотландським акцентом "редакціонная політіка". І через цю редакційну політику у мене припинилась співпраця свого часу з ними. Мені сказали "ви ізобразілі прєзідєнта Кучму похожим на пьяніцу, ми нє можем дальше с вамі сотруднічать". Хто вас примушував публікувати цю карикатуру, а заднім числом згадувати, що президент схожий на п'яницю? Хоч Кучма, здається, ніколи і не приховував, що він любитель коньячку. 

Як ви прийшли до карикатури?

– Я за освітою архітектор. Дивний факт, але багато карикатуристів у світі за освітою - архітектори. Я це називаю дефектом психіки. Тому що архітектура – професія специфічна, половина мозку – інженерна, точна, а друга половина мозку – вільний політ творчості. І десь, мабуть, на цій спайці двох половинок виходить усе смішне. В ідеалі архітектура – це створення комфортних умов для існування людини, а коли ці ідеї комфорту дають збій це, мабуть, виливається в карикатуру. Можливо, якби я не прослужив в піхоті в радянській армії, я не став би карикатуристом, але там такий концентрат людського абсурду, що якщо не сміятися, можна звихнутися або застрелитися, благо, завжди є чим.

Я вибрав варіант сміятися. 

Чому саме політична карикатура?

– Хтось має це робити. В нормальному цивілізованому світі карикатура - це обов'язковий сегмент преси. Вона почала активно розвиватись, коли у світі з'явилась друкована преса, зараз уже інтернет-ресурси передавлюють, але, тим не менш, карикатура існує. Я обрав цей напрямок, хоч мені говорили, що я помилився, мовляв треба малювати вічну філософську карикатуру, а це одноразові картинки про політиків, яких через тиждень всі забудуть.

Чому?

– Ніхто не просить. Смикати я нікого не люблю. Це, мабуть, пов'язано з загальносвітовим колапсом преси. І друга причина теж, мабуть, важлива – я ніколи не малюю на замовлення. Тобто я завжди попереджаю, що я не з тих, хто мочить якусь одну політичну персону, а іншу політичну персону не чіпає. Через те від моїх послуг заангажовані видання відмовляються. Але світ відкритий. Я зараз співпрацюю з нідерландським ресурсом.

 

Володимир Путін Олег Смаль

 

У 2011 році ви пішли з "Дзеркала тижня" і сказали, що "зав'язуєте" з політичною карикатурою. Чому повернулися до неї?

– Якби не майдан, то, мабуть, я б не повернувся. 

Після побиття студентів, я прийшов в одне видавництво і сказав директору, що це початок російсько-української війни. Після того, що сталося, Янукович ніколи не буде президентом, а позаяк він абсолютний ставленик Росії, його будуть рятувати за допомогою війни. На жаль, так і сталося. 

Моя виставка на Майдані, я її називаю міжбарикадною, протрималась до 18 лютого. Під час штурму виставку знищили повністю – вона згоріла. Я навіть вагався, чи варто її відновлювати, але коли я прийшов на ці руїни збирати якісь залишки, прийшли кілька жінок і сказали: "Ми стільки жаху надивилися, відновіть виставку, ми приходимо сюди, і нам стає трохи легше і веселіше". 

Я відновив, і вона досить довго висіла на Майдані. Хоч краще, щоб таких виставок і не було ніколи, але її побачили десятки, сотні тисяч людей. Я продовжую працювати в цьому жанрі, не надто активно, в основному на світовий ринок. Але якби було замовлення преси, працював би активніше. 

 

Виставка Олега Смаля на Майдані

 

Виставка Олега Смаля на Майдані

Чи були колись у вас проблеми з представниками влади через карикатури?

– На щастя, я не маю ні з ким панібратських стосунків у владі, хоч трошки працював колись з Юлією Тимошенко, з Михайлом Бродським, з Юрієм Луценком, з ними не було жодних проблем. 

Але в часи президентства Кучми у мене був позов за карикатуру на 120 млрд гривень. Це була звичайна газетна ілюстрація до розслідування про якісь оборудки з гуманітарною допомогою Нацгвардії. Я зробив алегоричну ілюстрацію до матеріалу і отримав позов. Прийшов на суд, і виявилось, що майор Нацгвардії, депутат Київради, який був згаданий в у цьому матеріал,і страшенно схожий на того персонажа, якого я намалював з голови. 

А суму позову він взяв ось звідки: порахував кількість передплатників газети, помножив на кількість користувачів інтернету в світі і на середню ціну творів мистецтва на аукціоні "Сотбіс". І свою душевну травму оцінив у таку суму. Це тягнулося майже рік, нічого гіршого за суди я не знаю, бо атмосфера завжди гнітуча. Якщо ти хочеш бути стрункий, худий і психований, то ходи на суди. Завершилось усе з користю для мене, позов було відхилено. Але це я  зараз згадую з гумором, тоді нічого, звичайно, приємного не було. 

Чи була за часів Кучми жорстка цензура у карикатурі?

– На щастя, Україна, хоч косо-криво, все-таки, країна демократична. В якісь періоди було більше утисків, в якісь - менше, але загалом тотальної цензури у нас не було. Закривалися газети, були наїзди із заборони друку. Наприклад, коли розпочався Майдан, одній з газет, в якій я працював, друкарня відмовила. І нам довелося їхати чи то аж у Вінницю, чи в Кропивницький, щоб віддрукувати газету. 

Тотальної цензури немає, але є така звірина інтуїція і у авторів, і в художників, що краще цю тему не чіпати. Відкритих наказів не існує, але…

Які це, наприклад, були теми?

– Бояться президентів чіпляти. Також болюча тема скрізь у світі – це релігія. Більше проблем, ніж з політиками, саме з карикатурами на релігійну тематику. І, все-таки, переляк перед найвищими персонами.

Пам'ятайте свою першу політичну карикатуру?

– Вони завжди були трохи на грані. Одна із таких, навіть опублікованих без мого відома в якійсь горбачовській газеті, карикатура: серп і молот, і замість ручок – пляшка "Пшеничної" у серпа і пляшка "Столичної" у молота. Опублікували її без мого відома і без мого дозволу, але, як не дивно, прислали гонорар.

 

Олег Смаль Дональд Трамп

 

Чи піддаєте ви свої роботи самоцензурі?

– Єдина самоцензура для мене – чи можу я карикатуру показати своїм батькам. Батьків, на жаль, уже немає, але я думаю про це. Це і є цензура. Я, можливо, ніколи не перебираю з цинізмом, жорстокістю, не використовую генітальний гумор, хоч нічого проти не маю.

У мене є карикатури і на тему ісламу, і на юдейську, і на українську, російську, американську, негритянську. Я вважаю, що карикатура – це просто попередження, від того ніхто не вмирає. Хоч деякі думають, що якщо вбити карикатуристів, то у світі стане жити легше.

Після трагедії в "Шарлі Ебдо" не було страшно займатися карикатурою?

– В мене в принципі завжди була певна тривога за свою роботу, бо, все-таки, в Україні вбивають журналістів. Але уже якось звик. Активного страху немає.

Хоч я від багатьох чув, мовляв, навіщо "Шарлі ебдо" малювали, от якби не малювали, були б живі. Цілком можливо, але Франція пережила стільки революцій, стільки крові поклала за свою свободу, щоб якісь негідники карикатуристів, які малюють карикатури на вбивць, які вбивають з ім'ям бога, вбивали. Так і сталося – прийшли і з ім'ям бога вбили карикатуристів. На жаль, це жорстоке підтвердження того, що карикатуристи малюють правду. 

Навіщо, на вашу думку, суспільству потрібна карикатура?

– Життя не скрізь і не завжди веселе. Основний компонент карикатури – це сміх. Коли людина сміється, їй жити легше. Друге – це такий собі тест на свободу. Якщо в суспільстві, в пресі зникає карикатура – це поганий дзвіночок. Значить, далі будуть закривати газети, журнали, будуть цензура, табори і вбивства.

Читайте на Depo.Київ

Добірка матеріалів

Володимир Зеленський: якщо не закінчу війну, потрібна інша людина

12 жовтня 2020  (А-Г - потрібно допомогти людині виконати свої обіцянки)

Чи здобуде Зеленський черговий Оскар для Netflix? | SoundЧЕК з Дмитром Чекалкиним

Навіщо Україна вкрала Чауса | Віталій Портников

Чаус - діагноз для Зеленського | Віталій Портников

«Ядерний» Арахамія і помилки українців | Віталій Портников

Зеленський звинувачує Росію | Віталій Портников

 

Майже половина українців на гачку Путіна | Віталій Портников


«Слугам» плювати на російські злочини | Віталій Портников

бонус

Lockheed  AC-130  Spectre 

Очікуємо...

Oscar

Анті-гоблін

31 липня 2021, 20:44

Теги статті:
#  Україна   АТО   ООС   війна   диктатура   Росія   СРСР   NATO   USA  реформа  
Голосів:
1
01

Всього коментарів: 0

Сторінка коментарів: 1
Показати коментарі

www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій,
оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Вхід
Login:
Пароль
Пам'ятати?
Реєстрація
Забули пароль?

Нові теми:

Доки в нашому місті точитимуться політичні інтриги та дрібні містечкові розбірки?

Президент нагородив уродженця Канева орденом Богдана Хмельницького

Колишній кореспондент газети «Дніпрова Зірка», а нині навідник гармати Максим Гайдай б’є ворога на східному фронті

Україна очолила 2022 | Світ попереду 2023 від the Economist & NV

LATEXFAUNA - Черкащина

На території Канівської громади запровадили нові правила риболовлі у зимовий період

У Каневі демонтують пам’ятний знак телеграмі “бідноти до Леніна”

Мурал із Золотоноші

Мировые итоги 2022 года

Канівські гори хочуть внести до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

Популярні за тиждень:

Про що зараз спілкуються:

Олександр Скорина
Нажаль наше законодавство створило "пастку" для місцевих громад. З однієї строни під час оголошеного воєнного стану на всій території України неможна достроково переобрати місцеву раду. А з іншого.. [весь]
Доки в нашому місті точитимуться політичні інтриги та дрібні містечкові розбірки? [2]

Анті-гоблін
Відповідь на це запитання дуже проста - завжди. Доки існує людина завжди будуть інтриги та рзбірки. Але це на рівні людини. А коли ж ці інтриги та рзбірки торкаються громади, країни, то це вже пер.. [весь]
Доки в нашому місті точитимуться політичні інтриги та дрібні містечкові розбірки? [2]

Анті-гоблін
Шановна karina, всі ми ходимо під ніком. І за великим рахунком не в ніку справа, а в інформації, що "несе" цей нік. Це розумне добре, вічне? Я наданої інформації довіряв на 60-70%, а коли побачив .. [весь]
Звернення до депутатів Канівської міської ради [3]

karina
Як же ви всі надоїли громаді! І нічого підписуватися "мешканці канівської громади" чи " рада ветеранів". Ніхто вас не уповноважував говорити за всіх. А виборці нікому не потрібні. І нічого плака.. [весь]
Звернення до депутатів Канівської міської ради [3]

Анті-гоблін
Нікого не збентежило підписувати документ разом із головою ОПЗЖ 15.03.2022 року? І фінальне питання – всіх хвилює, хто їде у Фірзен? Може, якби з'їздили самі, то зараз би тихенько .. [весь]
Звернення до депутатів Канівської міської ради [3]

святослав
2023СУ
З новим 2023 роком! [3]

Олекса
З контрнаступальним Новим роком!
З новим 2023 роком! [3]

slavikf

З новим 2023 роком! [3]

святослав
путін "косплеїть" Саурона і роздає "кільця влади" путін напередодні Нового року подарував президентам неформального саміту країн СНД вісім золотих каблучок. Дев’яту він зал.. [весь]
Розкопки скептика. [1]

Анті-гоблін

Світ ловив мене, та не впіймав © [1]

Активні оголошення:

Продам
Куплю
Робота
Послуги
Продается дом
Здам квартиру
Послуги
Міняю
Оголошення

Розділи новин:

З блогів
Міські новини
Регіональні новини
Цікавинка
Влада
Податкова
Спорт
Шевченко
Історія
Кримінал
Спортивні новини
Новини
Анонси
Районні новини
Новини району
Вибори
Політика
Флейм
Віка
Космос
www.kaniv.net
Video
Розповіді
Видання
Міські новини, екологія
Нещасний випадок
Статистика
Мистецтво
Долі людські
Транспорт
Війна
Політика, канів
Цікавинка регіональна
Історія, Свято
Обговорення
Дніпрова зірка
Бизнес
Історія, політика
Сміх тай годі!
Наука
Пожежа
Криминал
демократія і авторитаризм
права людини
Обхохочешься блин
Карти
Розваги
Милосердя
Обласні новини
Недільна школа
Міські новини, КУКіМ
Міські новини, зустріч з міським головою
Пенсійний фонд
Новини ринку
Екологія
Торренты
Канівщина,затримано, крадій, ліс
Центр Молодіжних Ініціатив
Телекомунікації
Бізнес
чат, чам
фото

Лютий
НдПнВтСрЧтПтСб
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728

Календар новин     


Правила сайту
Новини
Оголошення
Афіша

© 2006- Рекламна агенція "РЕКЛАМЕРА".
Контакт для розміщення реклами та матеріалів на сайті: (096) 9991699, email: waybester@gmail.com


Інформаційний партнер проекту - "Дніпрова зірка"