kaniv.net logo

Веб-камера в центрі Канева


























Головна > Блоґи > Олекса 

Російська Масляна чи український Колодій?

По-перше: в українських селах до тисяча дев’ятсот п’ятдесят якогось там року «Маслєніцу», вона ж Масляна, грали тільки в прикордонній з Росією смузі — Північній Сумщині. Та ще по містах із переважно приїжджим російським населенням. А по-друге: навіть чистопородне російське свято, котре гуляють теж тиждень, перетинається з нашим тільки в один день. Та й то по формі. А сенс інший.

 

 

А взагалі називається все це: Колодій, Колодки, Колода, Сирний тиждень, Сиропуст, Жіночий тиждень, Бабське свято.

Щодо назви — наші етнографи так захопилися, що переклали Колодій як стару язичницьку культову назву… чоловічого фалоса! Мовляв, подивіться уважно на колодку! А ще як один кінець обстругати? Відповісти можна, як у тому старому, відомому всім студентам-медикам анекдоті: то тобі, дитинко, з переляку здалося.

А що ж воно таке насправді? Відповідь на поверхні лежить: КОЛО — поняття геометричне. Коло-дій — рух по колу, точніше — сонцеворот. У староукраїнських рукописах здибається слово Коловрат — як характеристика хороброго, яскравого воїна. Приклад — той же Євпатій Коловрат, що з Батиєм на прю став.

Так ото ж! Це свято Сонця, життя, тепла… і, звісно, кохання. Бо український Колодій — то недаремно Жіночий тиждень, він же Бабське свято. На ці сім днів перед Великим постом уся влада в громадах переходила до жіноцтва. Саме до жінок, тих, котрі пані господині, поважані матері та беручкі хазяйки.

Чоловіки мусили мовчки терпіти жінчині кпини, підколи, часом відверте глузування… (а що йому ще скажеш, як він де не повернеться, там золоті верби ростуть, он знову макітру розбив!) і навіть — не повірите — тягання за чуба навколо обори, щоб свині і вівці поросились і котилися справно. От!

Колодій починався в понеділок, коли пані господині віднаходили… ні, не колодку, а швидше товсту палицю, перев’язували її кольоровими стрічками і хустинками — і ото був символ свята. У деяких губерніях — на Правобережжі — носили на довгій палиці колесо від воза, знову ж таки, стрічками прикрашене. Носили і співали, як тепер жінки будуть ґаздувати і на чоловіках воду возити. І що ви думаєте? Таки возили! А ті терпіли — бо ж Колодій!

Ото збиралися, майстрували колодія і йшли до корчми. Самі, без чоловіків! Закуску брали з собою, а на випивку скидалися. Де гроші брали — розповідь трішки нижче. Що пили? Як у тій пісні: пили горілку, пили наливку, ще й мед будем пить. Щоправда, пили переважно наливку. Бо від медовухи можна і з-за столу не встати.

Погулявши у корчмі, жіночки поспішали додому. Бо там на них чекав зварений напередодні заговорений холодець із свинячих або баранячих ніжок. Кістки з такого холодцю після варіння не викидали, а розкладали по мисках. Найбільше чекали понеділкового вечора дівчата на виданні. Бо кожна намагалася вибрати собі холодець із добрячою костомахою, яку треба було сховати до неділі.

З вівторка — знову у шинок. Хрестити колодія.

В середу там-таки гуляли похрестини.

У четвер журилися, що колодій помер.

У п’ятницю колодія ховали.

У суботу оплакували.

Але все це було так, як зараз кажуть, для розігріву. Бо побавившись із колодієм, чарочкою і закуссю, жіноцтво вибиралося на вулицю — і отут починалося! Рятуйтеся всі чоловіки і парубки, хто в Бога вірує!

Щоб не забути: отой заговорений холодець був останньою м’ясною стравою, що їли в Україні того тижня. З вівторка переходили на вареники. Але не з м’ясом чи лівером, а з: сиром, картоплею, капустою, грибами, маком і… як то кажуть, «таком» — це коли начинку вже вибрали, а тісто ще лишилося, тоді ліплять пусті «варениці». До вареників подавали сметану, вершкове масло (а не олію) і, звісно, мед.

Оті схиблені вчені ніяк не могли допетрати, що то за такий напій дивовижний і дорослим, і дітям подавали після кожного колодійського частування. Добалакалися до того, що це начебто була чи то якась жива вода, чи прадавній відвар із трав.

Докопався до правди Василь Скуратівський: маслянку пили! Щоб животи не роздувало.

Так ото — про головну розвагу. Ні, власне не про розвагу, а про надзвичайно мудрий обряд. Пані господині виходили з корчми і йшли по хатах — і не перших-ліпших, а тих, де син запарубкувався або донька женихами перебирає. Заходили до хати, співали відповідні тексти, від яких нинішню комісію з питань соціальної моралі шляк би трафив на першому ж куплеті, а потім чіпляли на винуватців нехтування головною Божою заповіддю любитися, плодитися і розмножатися такий собі ганебний знак — Колодку. Матері і дочці — дерев’яну цурку на ліву руку, батькові таку ж цурку на шию, а ледарюзі-сину — чималеньку колодку до ноги. Самому знімати колодку було — Боже, борони, вся громада на глум здійме. Треба було побожитися, що до наступного Колодія цей недолік буде виправлений, а потім відкупитися від «народного комітету з питань демографії». Відкупалися грішми — на випивку в шинку в наступні дні. А також подарунками — хустки жінкам і солодощі їхнім дітям.

І то ще півбіди, коли це все у хаті відбувалося. А як принципового холостяка на вулиці ловили — то ой! Не те що воду на ньому возили, а й самі верхи їздили.

А на Поділлі аж-аж до самої війни з німцями на Колодія був один дивовижний звичай. Жінки брали під захист тих дівчат, яких Шевченко у своїх віршах покритками називав. Село — не місто, тут кожен собака знав, хто там Ганнусі чи Катрусі чи Марусі зробив байстря, а сам — у кущі. От цього джиґуна саме на Колодія подільські жіночки відловлювали і вели через усе село до покривдженої дівчини. Кажуть, декого і зв’язувати доводилося. Вели, як ви розумієте, з відповідними текстами. Остап Вишня ридав би від творчої заздрості і захоплення.

Приводили, ставили на коліна перед іконами і змушували каятися, просити у дівчини пробачення, а головне — перед Богом і людьми, що тоді було майже рівнозначно визнати дитину своєю. Звісно, найідеальнішим був варіант одруження, але не завжди це вдавалося, особливо, якщо спокусник був жонатий. Грішник після каяття і визнання обов’язково мусив обдарувати маму з дитинкою — і грішми, і крамом. Щоб було що вдягти і на ноги взути. Суть цього звичаю — дитина росла далі хоча і в неповній родині, але не безбатченком.

А от тепер — найвеселіше. Четвер недаремно називався широким. Бо чоловіки, котрі батьки сімейств, де вже діти одружені, із самого ранку гасали по селу в дуже важливих справах. Гасали і пішки, і на санях. Розносили і розвозили свахам усе, що потрібно для випікання млинців: і продукти, і кухонне начиння. Бо на завтра, в п’ятницю приїздив зять і забирав тещу до себе додому на млинці, котрі пекла, як ви зрозуміли, сваха.

Везти тещу — то теж вистава. Вся громада паркани обсідала: спостерігали. Бо якщо зять тещу поважав і користувався її взаємністю, то віз хоч і з вітерцем, але обережно. Ну, а якщо теща була та ще — то… ось вам основні зятеві капості: посеред вулиці притримати коней, зіскочити і вести їх далі у поводу, але знявши шапку. Хто не знає, пояснюємо: саме так покійників на цвинтар возили. Або іще: коней розганяли і вискакували на узбіччя, де замерзлі кучугури. І так навмисне вискакували, щоб сани перекинулися і теща при всьому параді летіла сторч головою в замет. Ото сміху було!

Звідти ж обов’язковий перший тост, що його зять виголошував: «Запрошую, дорогі гості, по повній налити і до дна випити аби у моєї тещі ніколи горло не пересихало!»

В неділю вже ніхто до шинку не йшов. Бо колодія остаточно ховали і оплакували напередодні, ще до тещиних млинців. Зранку люди йшли до церкви і після служби перед усією громадою просили прощення у тих, кого колись чимось образили. Звідси й вислів — Прощена неділя.

А дівчата з нетерпінням чекали вечора. Бо саме тоді треба було дістати зі схованки кістки від заговореного холодцю і вийти надвір до комори, яка зазвичай містилася в глибині садиби. Ставали — і по черзі кидали кістки у бік воріт. Якщо долетить — то і рік буде хороший, і здоров’я не підведе. А якщо дівчина влучить у ворота чи навіть закине за них на вулицю — чекай весілля. Хлопці все це знали і тому сиділи вдома: надто великий був ризик не лише одержати маслаком під око, бо вже як перекапустив дівчині ворожіння, то, як порядна людина, мусиш женитися.

І наостанок — найцікавіше. Тільки в Україні існував цей мудрий звичай: саме на Колодія дівчина на виданні мала право прийти в хату до хлопця, який їй припав до душі, і оголосити батькам, що вона бере їхнього сина за мужа. І ніяких «ні»! Відмова не приймалася ні від батьків, ні від парубка. Доводилося терміново переодягати жениха, чистити йому носа і чоботи і йти до майбутніх сватів, а потім до церкви. Бо неділя на Колодія — то був останній день, коли можна було вінчатися. З понеділка наставав Великий піст із його суворими приписами і обмеженнями.

Персонал Плюс

 

 

Олекса

13 лютого 2015, 09:29

Теги статті:
згадаймо..  
Голосів:
2
02

Всього коментарів: 1

Сторінка коментарів: 1
safron
13 лютого 2015, 11:51

IP: 176.67.9.xxx
Рейтинг: 3
Так цеж дохристиянські вірування наших предків.

Це віра наших пращурів, які жили в гармонії з оточуючим світом.

А вже потім їм задурили голови поповщиною.

Та воно все було б нічого, аби ці попи були взірцем цноти та доброчестія.

А так, найбільші грішники повчають нас заповідям не грішити. Абсолютний "сюр" :)

www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій,
оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом

Сторінки коментарів:



Вхід
Login:
Пароль
Пам'ятати?
Реєстрація
Забули пароль?

Нові теми:

Командир взводу мобільних вогневих груп розповів про роботу

Олег Синєгубов показав кадри з лінією оборони в Харкові

Споруджувати укріплення в "мінус три поверхи" просто на кордоні неможливо, серйозна фортифікація йде далі: голова Держспецтрансслужби пояснив про рубежі оборони

Слідчі Нацполіції оголосили підозру шахраям, які легалізували в Україні понад 25 млн грн незаконного прибутку, отриманого у співпраці з росією

Владислав Жайворонок дав коментар стосовно подій в Україні протягом останнього часу

Вступай до лав Збройних Сил України!

ЗСУ готові нищити окупантів і чекають у свої лави новобранців!

У Каневі демонтували постамент і погруддя присвячені радянському діячеві

Діти на узбіччі

Дамо спротив окупантам разом!

Популярні за тиждень:

Слідчі Нацполіції оголосили підозру шахраям, які легалізували в Україні понад 25 млн грн незаконного прибутку, отриманого у співпраці з росією [0]

Споруджувати укріплення в "мінус три поверхи" просто на кордоні неможливо, серйозна фортифікація йде далі: голова Держспецтрансслужби пояснив про рубежі оборони [0]

Олег Синєгубов показав кадри з лінією оборони в Харкові [0]

Командир взводу мобільних вогневих груп розповів про роботу [0]

Про що зараз спілкуються:

Rima752
Пишаюсь такими людьми! Українці - сильна нація!!! Слава Україні!!
Втрата чоловіка, служба в ЗСУ і материнство: історія бойової медикині Каріни Білик [1]

Весна надії
Мені б тоже цікаво було б послухати пяк вона голосувала?
Коли звітується депутат Черкаської районної ради Горьова Наталія? [2]

slavikf
Те, що сталося після квітня 2019 року нічому вас не навчило
Щодо участі парламентської делегації у щорічній Мюнхенській конференції з безпеки [1]

semko
Та Горьовій буде про що звітувати, аби ще всі депутати так працювали.
Коли звітується депутат Черкаської районної ради Горьова Наталія? [2]

semko
А що молодших та і взагалі нових людей немає? Нам в Місту потрібно енергійного, грамотного, ініціативного місьного голову до 50 років, який хотів і мав сили та бажання трудитися для людей. Хорошу.. [весь]
Канів через 100-98 років [3]

klimenko_2015
ПЕВНО ЩО НАМ ПОТРИБНИЙ АКТИВНИЙ ЗНАЮЧИЙ НАШИ ГРОМАДСЬКИ ПРОБЛЕМИ ХАЗЯЙНОВИТИЙ МУДРИЙ ТА ПРОКАТАНИЙ ЖИТТЯМ ДЯДЬКО З МИСЦЕВИХ, В НИВЯКОМУ РАЗИ НЕ З ЧИНОВНИКИВ КАНИВСЬК.. [весь]
Канів через 100-98 років [3]

Космонавт
Тільки Саня Рябошлик зможе навести порядок в Каневі
Канів через 100-98 років [3]

WayBe
Буду дуже усім Вам вдячний! Зараз це критична потреба, як для мого підрозділу, так і для мене особисто. Дякую, куме! Дякую друзі!
Збори для Володі Буренка [1]

voskresennai
Мій телефон 0938834311
Продам будинок [2]

voskresennai
Доброго вечора. Ви не залишили номер телефону. Цікавить будинок.
Продам будинок [2]

Активні оголошення:

Продам
Куплю
Робота
Послуги
Продается дом
Здам квартиру
Послуги
Міняю
Оголошення

Розділи новин:

З блогів
Міські новини
Регіональні новини
Цікавинка
Влада
Податкова
Спорт
Шевченко
Історія
Кримінал
Спортивні новини
Новини
Анонси
Районні новини
Новини району
Вибори
Політика
Флейм
Віка
Космос
www.kaniv.net
Video
Розповіді
Видання
Міські новини, екологія
Нещасний випадок
Статистика
Мистецтво
Долі людські
Транспорт
Війна
Політика, канів
Цікавинка регіональна
Історія, Свято
Обговорення
Дніпрова зірка
Бизнес
Історія, політика
Сміх тай годі!
Наука
Пожежа
Криминал
демократія і авторитаризм
права людини
Обхохочешься блин
Карти
Розваги
Милосердя
Обласні новини
Недільна школа
Міські новини, КУКіМ
Міські новини, зустріч з міським головою
Пенсійний фонд
Новини ринку
Екологія
Торренты
Канівщина,затримано, крадій, ліс
Центр Молодіжних Ініціатив
Телекомунікації
Бізнес
чат, чам
фото

Травень
НдПнВтСрЧтПтСб
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Календар новин     


Правила сайту
Новини
Оголошення
Афіша

© 2006- Рекламна агенція "РЕКЛАМЕРА".
Контакт для розміщення реклами та матеріалів на сайті: (096) 9991699, email: waybester@gmail.com


Інформаційний партнер проекту - "Дніпрова зірка"